Zamknij

Psy i konie ze służbową emeryturą. Wypłata w naturze

04.05.2021 13:14
pies policyjny
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Zwierzęta, które pomagają policjantom i innym funkcjonariuszom mundurowym na starość otrzymają od państwa wikt i opierunek – wynika z projektu ustawy, którą rząd złożył w Sejmie. Na emeryturę i godną starość mogą liczyć psy i konie.

Emerytury należą się nie tylko ludziom. Rząd uznał, że zwierzęta przez całe swoje życia pracujące w służbach także powinny być w zamian objęte opieką na starość.

O takim rozwiązaniu mówiło się od lat - było nawet jednym z głównych punktów Piątki dla zwierząt - teraz emerytury dla zwierząt mogą stać się faktem. Nowe prawo dotyczyć będzie setek psów i dziesiątek koni wspomagających służby mundurowe oraz wojsko.

Emerytury dla psów i koni ze służb mundurowych. Dożywotnia opieka i wyżywienie

Dobrostan zwierząt służących razem z ludźmi jest ważną sprawą. Psy i konie powinny być objęte opieką także wtedy, gdy będą już za stare, by wywiązywać się ze stawianych przed nimi zadań.

Specjalną emeryturę ma zapewnić im ustawa, która wpłynęła do Sejmu. Reguluje ona dokładnie, jak powinny być traktowane starsze zwierzęta, kto powinien się nimi opiekować i jakie świadczenie żywieniowe im przysługuje.

Najważniejszym zapisem nowego prawa jest wskazanie, że zwierzęta emerytur mają spędzać w jednostkach, w których służyły: w policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służbie Więziennej czy wojsku. Ma im to zapewnić możliwość przebywania w znajomym otoczeniu i kontakt ze znanymi im ludźmi.

Przewiezienie do innej jednostki będzie możliwe tylko w szczególnych przypadkach, gdy nie będzie można zapewnić zwierzęciu odpowiednich warunków bytowych. Wtedy można będzie je przenieść, przekazać po opiekę dotychczasowego opiekunowi, innemu funkcjonariuszowi lub w ostateczności oddać do cywila.

Psy i konie po zakończeniu pracy mają otrzymywać emeryturę w postaci wyżywienia w naturze lub ekwiwalentu pieniężnego, wypłacanego opiekunowi.

Psy o wadze powyżej 20 kilogramów mają otrzymywać 10 zł dziennie w okresie letnim i 13 zł w okresie zimowym; mniejsze zwierzęta mają dostawać odpowiednio 7 i 10 zł. Konie będą otrzymywać na dietę 23 złote każdego dnia.

W polskiej policji służy obecnie ponad 900 psów i 50 koni, Straż Graniczna ma 350 psów i 8 koni. Inne służby, w tym wojsko, ma znacznie mniej zwierząt.

RadioZET.pl/money.pl