Zamknij

Przyspieszenie luzowania obostrzeń. „Poprzesuwanie niektórych terminów”

10.05.2021 09:56
Adam Niedzielski i Wojciech Andrusiewicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że możliwe jest przyspieszenie luzowania części obostrzeń. Podstawą do takiej decyzji miałby być widoczny spadek liczby zachorowań w tygodniu 10-16 maja 2021.

Lockown zgodnie z harmonogramem stworzonym przez rząd ma być systematycznie wygaszany w maju 2021 roku. Na początku miesiąca do działania wróciło kilka branż, które wcześniej z powodu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa były zamknięte.

Najświeższy powrót to otwarcie hoteli, które od 8 maja 2021 mogą znowu przyjmować gości. Kolejna fala luzowań restrykcji przewidziana jest na 15 maja 2021, gdy otworzyć się będą mogły ogródki gastronomiczne. Niewykluczone, że dalsze plany zostaną przyspieszone. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał, że rząd „zastanawia się nad poprzesuwaniem niektórych terminów luzowania obostrzeń”.

Przyspieszenie luzowania obostrzeń przy dalszych spadkach zakażeń

W ciągu kilku tygodni średnia dobowa liczba wykrywanych zakażeń spadła niemal 10-krotnie: z niemal 35 000 przypadków do około 4 000 obecnie. Takie statystyki skłaniają rząd do rewaluacji planu majowego odmrażania gospodarki.

Rząd już bez rozgłosu zmienił harmonogram, o tydzień wcześniej w porównaniu do zapowiedzi umożliwiając organizowanie imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu: wesel i komunii. Miało to być możliwe od 15 maja 2021, a w rozporządzeniu pojawiła się data 8 maja 2021.

Niewykluczone, że to nie ostatnia modyfikacja harmonogramu ze względu na nadspodziewanie dobre wskaźniki. Oświadczył to rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Onetem.

Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać.

Wojciech Andrusiewicz

Goszcząc w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że ważnym dla luzowania wskaźnikiem jest liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa. Szef resortu zadeklarował, że o odważnym wygaszaniu restrykcji nie może być mowy, dopóki liczba zajmowanych przez chorych na COVID-19 łóżek nie spadnie poniżej 20 000. W niedzielę 9 maja 2021 odnotowano 16 156 hospitalizacji.

Andrusiewicz przyznał, że wcześniejsze otworzenie siłowni i klubów fitness jest mało prawdopodobne, jako że kontakty tam są bliskie i w związku z tym „możliwość transmisji wirusa jest największa”.

Na 29 maja 2021 zaplanowano otworzenie usług wykonywanych wewnątrz pomieszczeń: restauracji, kin i właśnie branży fitness.

RadioZET.pl/Onet/PAP