Zamknij

"Przyjaciele" 25 lat od premiery wciąż przynoszą ogromne zyski

22.09.2019 13:30
Przyjaciele. Minęło 25 lat od premiery. Serial przynosi setki milionów dolarów zysków
fot. Everett Collection/East News (ilustracyjne)

Dokładnie 22 września minęło ćwierć wieku od emisji pilotażowego odcinka serialu "Przyjaciele". Od 25 lat zainteresowanie sitcomem o grupie przyjaciół z Nowego Jorku nie słabnie, generując setki milionów dolarów zysków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Przyjaciele" (po ang. Friends) - czyli Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler i Ross - po raz pierwszy pojawili się na ekranach telewizorów 22 września 1994 roku na antenie amerykańskiej telewizji NBC. 

Od tego momentu sitcom o grupie przyjaciół z Nowego Jorku zdobył milionów fanów na całym świecie, a grających w nim aktorów - jak Jennifer Aniston czy Matthew Perry - wyniosło do statusu największych gwiazd Hollywood. 

"Przyjaciele": Jak dziś wyglądają aktorzy z serialu? [GALERIA]

Setki milionów dolarów zysków

Pomimo że ostatni odcinek serialu miał swoją premierę w 2004 roku (jego emisję oglądało ponad 50 mln Amerykanów), nadal budzi ogromne zainteresowanie wśród fanów.

Pomogły w tym platformy streamingowe, które wykupiły prawa do włączenia "Przyjaciół" do swojej oferty. Od 2015 roku wszystkie odcinki można było oglądać na Netflixie, po którym prawa do serialu w 2020 roku przejmie HBO. 

"Przyjaciele" przynoszą ogromne zyski. Według portalu Marketplace.org, wytwórnia Warner Bros. rocznie zarabia na serialu od 80 do 100 mln dolarów rocznie. Z kolei Netflix za umieszczenie w swojej ofercie wszystkich 236 odcinków sitocomu płacił rocznie 30 mln dolarów. 

Na zyskach z dystrybucji serialu zarabiają również aktorzy. Jennifer Aniston, Courtney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry i David Schwimmer otrzymują 2 proc. z zysków - to oznacza, że rocznie mogą liczyć na zastrzyk gotówki w wysokości 2 mln dolarów.

Quiz: Co wiesz o serialu "Przyjaciele"?

Fanowskie kawiarnie

W momencie kręcenia pierwszego sezonu "Przyjaciół", każdy z obsady aktorskiej sitomu otrzymywał po 22,5 tys. dolarów za odcinek. Ich gaże rosły wraz z popularnością serialu. W piątym sezonie za odcinek inkasowali po 40 tys. dolarów, a w siódmym - po 75 tys. dolarów. 

Przed startem zdjęć do dziewiątego sezonu cała obsada sitcomu wspólnie wynegocjowała gaże po milion dolarów za odcinek. Jak podkreślały wówczas amerykańskie media, były to astronomiczne sumy biorąc pod uwagę zarobek za grę w 30-minutowym odcinku. 

Z grupy sześciu serialowych przyjaciół, najlepiej zarabia Jennifer Aniston. Grająca w "Przyjaciołach" Rachel w 2017 roku została umieszczona przez magazyn "Forbes" na drugim miejscu najlepiej zarabiających aktorek z zarobkami o wartości 25,5 mln dolarów. 

W ciągu ćwierćwiecza "Przyjaciele" wywarli ogromny wpływ na kulturę masową. Przykładem są kolejne biznesy, które skierowane są do fanów serialu. W wielu miejscach w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach powstają kawiarnie stylizowane na Central Perk - lokal, w którym regularnie spotykali się bohaterowie sitomu.

Na przykład w Warszawie przy ul. Pięknej prowadzona jest kawiarnia How u doin, nawiązująca do słynnego sitcomu.

To gratka dla fanów "Przyjaciół". Powstała kawiarnia "Central Perk" w wersji Lego

RadioZET.pl/Bankier.pl