Zamknij

Luksusowe samochody w skarbówce. KAS o niecodziennym przetargu

18.08.2020 16:59
Przetarg na drogie samochody w skarbówce. KAS tłumaczy się z zamówienia
fot. Shutterstock/DmytroPerov (ilustracyjne)

Krajowa Administracja Skarbowa najpierw rozpisała przetarg na 32 drogie samochody dla pracowników skarbówki, potem została skrytykowana za rozrzutność, a na końcu zmieniła warunki tej niecodziennej transakcji.

Krajowa Administracja Skarbowa zabrała głos w sprawie przetargu na 32 luksusowe samochody dla swoich pracowników.

Szefowa urzędu Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że zakończyło się postępowanie sprawdzające w sprawie zakupów w skarbówce. Ostatecznie zmieniły się też oczekiwania funkcjonariuszy co do specyfikacji nowych samochodów.

Skarbówka tłumaczy się z własnego przetargu na samochody

Skąd pomysł, by Krajowa Administracja Skarbowa kontrolowała swój własny przetarg? Szefowa urzędu zapowiedziała wyjaśnienie sprawy przetargu po publikacji „Faktu”, który poinformował o niecodziennych zakupowych w skarbówce.

Chodziło bowiem o sportowe limuzyny warte nawet po 190 tysięcy złotych. Wymagania określone w zamówieniu były wygórowane: 300 koni mechanicznych, napęd na cztery koła, automat, pojemność silnika równa 2000 cm sześciennych i 10 głośników do słuchania muzyki. 

Zobacz także

„Szczególną uwagę budzi 12 aut z zamówionej puli. W specyfikacji napisano, że muszą mieć określone rozmiary, przynajmniej 300 koni mechanicznych, napęd na cztery koła, automatyczną skrzynię biegów i silnik 1900-2000 cm sześciennych. Nie każde auto sportowe spełnia takie wymogi. Znaleźliśmy dwa takie modele, to sportowe limuzyny Audi S3 Sportback i BMW M135i xDrive. Obie kosztują ok 190 tys. zł za sztukę” – pisał wówczas „Fakt”.

Skarbówka tłumaczyła się wówczas specyfiką pracy funkcjonariuszy, do której muszą być dostosowane samochody, którymi jeżdżą. Po publikacji dziennika KAS zleciło jednak postępowanie w sprawie własnego przetargu.

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie zakończyła zlecone przeze mnie postępowanie sprawdzające dotyczące przetargu na zakup 32 samochodów osobowych dla Krajowej Administracji Skarbowej. Dokumenty związane z przetargiem zostały zweryfikowane. W efekcie analizy zmieniono zapisy w specyfikacji, w szczególności te odnoszące się do opisu przedmiotu zamówienia 

- poinformowała Magdalena Rzeczkowska z KAS

Szefowa KAS miała zapewnić, że nowe warunki przetargu „gwarantują jego pełną transparentność i racjonalność wydawania pieniędzy publicznych oraz zapewniają większą konkurencyjność ofert w przetargu, co oznacza, że więcej podmiotów będzie mogło wziąć w nim udział".

Zobacz także

KAS zapewnia, że "poprzez określenie dodatkowych kryteriów oceny ofert, w szczególności dotyczących mocy silnika, kupowane przez KAS samochody, będą odpowiadały aktualnym potrzebom funkcjonariuszy pełniącym służbę w pionach zwalczania przestępczości ekonomicznej w urzędach celno-skarbowych".

- Przy konstruowaniu opisów przedmiotu zamówienia kierowano się zasadą, że zakupione samochody powinny być nie tylko dostosowane do rodzaju wykonywanych zadań (w tym szeroko rozumianych zadań z zakresu obserwacji), ale również powinny zapewniać bezpieczeństwo korzystającym z nich funkcjonariuszom podczas wykonywania czynności służbowych - wyjaśnia KAS.

RadioZET.pl/PAP