Zamknij

Przestrzeganie prawa pracy jest ważne dla zrównoważonego rozwoju państwa

Olga Papiernik
26.02.2018 11:56
Prezydent Andrzej Duda na gali konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom"
fot. PAP Foto

- Przestrzeganie prawa pracy jest ważne dla zrównoważonego rozwoju państwa - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, przywołując słowa Lecha Kaczyńskiego, podczas gali konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Prezydent uczestniczy w gali konkursu, po raz 10. organizowanego przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem prezydenta

- Patrzę ze wzruszeniem na zdjęcia sprzed 10 lat, byłem wtedy już obecny w Pałacu Prezydenckim w styczniu 2008, kiedy pan prezydent prof. Lech Kaczyński po raz pierwszy z wielką radością wręczał te nagrody, te laury - powiedział prezydent.

Przypomniał, że inicjatywa miała dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego wielkie znaczenie. - Był przecież nie tylko współpracownikiem "Solidarności", tej podziemnej, która walczyła o byt polskiego państwa jako państwa suwerennego, niepodległego, o prawa pracowników, prawa człowieka; był także wiceprzewodniczącym "Solidarności"; był czynnym działaczem najwyższych struktur związku; był niezwykle zaangażowanym w sprawy pracownicze, uważając je za ważny element budowania nowoczesnego, dobrze rozwijającego się państwa - powiedział.

- Wtedy, 21 stycznia 2008 r., tu, stojąc na tym miejscu, podkreślał, jak ważne jest to, aby prawo pracy istniało i aby prawo pracy było przestrzegane; (...) jak niezwykle jest to istotne dla zapewnienia zrównoważonego, dobrego, rozwoju państwa - dodał.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Prezydent: dziękuję pracodawcom za zrozumienie, że pracownik zasługuje na szacunek

- Dziękuję, że jesteście państwo tymi pracodawcami, którzy rozumieją, że pracownik zasługuje na szacunek i jego praca ma ogromne znaczenie dla firmy - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas gali konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom".

Prezydent dziękował laureatom konkursu za to, że - przyczyniają się do budowania nowoczesnego państwa. Dziękuję bardzo, że jesteście państwo tymi pracodawcami, którzy rozumieją, że pracownik zasługuje na szacunek i że praca ludzka ma ogromne znaczenie dla firmy - powiedział.

Zaznaczył, że działania podejmowane przez takich pracodawców wpisują się w politykę realizowaną przez obecny rząd. - To polityka wsparcia dla tych w społeczeństwie, którzy tego wsparcia potrzebują, to polityka docenienia rodziny, ale to polityka także docenienia pracownika i starania się o to, aby poziom życia przeciętnej polskiej rodziny wzrastał - powiedział prezydent.

Wśród działań podejmowanych w tej dziedzinie prezydent wymienił: podwyższenie płacy minimalnej, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej oraz realizację "wielkiego postulatu "Solidarności", aby umowa o pracę musiała być podpisana zanim człowiek przystąpi do pracy.

Prezydent mówił też o ustawie ograniczającej handel w niedzielę. - Dobrze, że to jest wprowadzane w sposób zrównoważony, spokojny, poprzez stopniowe wprowadzenie. Dobrze, bo oczywiście dla wielu ludzi to jest szokiem, że nie będą mogli zakupów w sieciach handlowych zrobić w niedzielę. Ale, proszę państwa, w państwach demokratycznych, bogatych tak właśnie jest. (...) Cieszę się, że w miarę jak nasze państwo rośnie w siłę, takie zasady wprowadzamy też w Polsce - powiedział.

Zobacz także

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda: Wychodzicie ponad standardy

- Jesteście wzorem pracodawców, wychodzicie ponad standardy kodeksu pracy i przestrzegania Konstytucji RP - powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda do laureatów 10. konkursu "Pracodawca przyjazny pracownikom".

Zwracając się do nagrodzonych, Duda zaznaczył, że współcześnie wielu pracodawców traktuje pracę jak towar, a pracownika jak przedmiot. - Dlatego tym bardziej się cieszymy, że możemy realizować swoje zadania statutowe nie tylko poprzez negocjacje, akcje protestacyjne, strajki - bo i takie są - ale poprzez prewencję, a w tym przypadku - promowanie dobrych praktyk - powiedział.

Przewodniczący "S" przypomniał, że w wyróżnionych firmach funkcjonują układy zbiorowe pracy i niezależne związki zawodowe. - Wychodzicie ponad standardy higieny pracy, bo przecież w waszych zakładach są także społeczni inspektorzy pracy - podkreślił Duda.

Dodał, że nagrodzeni są przykładem realizacji art. 12 i 20 Konstytucji RP, które mówią m.in. o społecznej gospodarce rynkowej, swobodzie działalności gospodarczej i własności prywatnej. - Za to państwu dziękuję, że w tych trudnych czasach wychodzicie ponad przeciętność. (...) Traktujecie pracowników w sposób podmiotowy, a pracę - nie jak towar - ocenił przewodniczący "S".

Zwrócił się do obecnego na uroczystości prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten, podróżując po Polsce, odwiedzał zakłady wyróżnione tą nagrodą w poprzednich latach. - To jest bardzo ważne, by głowa państwa pojawiała się w tych firmach, gdzie jest przestrzegane prawo pracy i konstytucja, a nie w firmach, gdzie łamane są prawa związkowe i łamana jest konstytucja - zaapelował.

Konkurs organizowany jest przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem prezydenta RP. Celem konkursu jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Prezydent wręczył statuetki laureatom konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom"

Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, Komunikacja Miejska w Płocku oraz PKP SA w Warszawie - to niektórzy z laureatów X Edycji Konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Pracodawców nagrodzono m.in. za wzorowe warunki pracy i stabilne zatrudnienie.

W sumie, w tym roku wyróżniono 27 pracodawców. Pamiątkowe statuetki wręczył nagrodzonym w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Wśród wyróżnionych znalazła się Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie, którą nagrodzono za wzorowe prowadzenie placówki, dbanie o nauczycieli i uczniów, warunki pracy oraz zatrudnienia. Statuetkę odebrała także Komunikacja Miejska - Płock Sp. z o.o. w Płocku za zarządzanie oparte o zasady dialogu, realizację zapisów zakładowego układu zbiorowego pracy oraz inwestowanie w pracowników i stabilne zatrudnienie. Laureatem zostały także PKP SA w Warszawie za prowadzenie dialogu społecznego oraz poprawę warunków pracy.

Ponadto w tegorocznej edycji konkursu wyróżniono m.in.: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Hutę Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A. w Miasteczku Śląskim, Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu, Stadninę Koni Pępowo Sp. z o.o. w Gogolewie, Walcownię Metali "Dziedzice" S.A. w Czechowicach - Dziedzicach.

PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec/OP