Zamknij

Przeprowadzono kontrolę żarówek. Jedna trzecia z nich stwarzała zagrożenie

Piotr Drabik
14.01.2019 08:32
Przeprowadzono kontrolę żarówek. Jedna trzecia z nich stwarzała zagrożenie
fot. GLRL/Shutterstock (ilustracyjne)

Nieprawidłowe oznakowanie i zabezpieczenie – to najpoważniejsze zastrzeżenia do żarówek i opraw oświetleniowych skontrolowanych przez Inspekcję Handlową. Zakwestionowano 35 proc. zbadanych produktów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Żarówki zbadali kontrolerzy Inspekcji Handlowej w drugim kwartale 2018 roku. Sprawdzono 300 rodzajów produktów – 258 opraw oświetleniowych (różnego rodzaju kloszy) i 42 źródła światła (żarówki tradycyjne, z żarnikiem, obecnie sprzedawane jako specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał, że skontrolowano 92 sklepy, supermarkety i hurtownie.

Zobacz także

Brak oznaczenia i ostre krawędzie

Inspektorzy zakwestionowali 35,3 proc. wyrobów (106 modeli). W 88,6 proc. z tej liczby stwierdzili nieprawidłowe oznakowanie, np. niepełne informacje, które są podstawą bezpiecznego użytkowania, brak nazwy producenta lub importera, brak lub nieprawidłowe oznakowanie CE, (franc. Conformité Européenne, czyli deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. Nowego Podejścia Unii Europejskiej) czy deklaracji zgodności.

W 25 przypadkach kontrolerzy mieli zastrzeżenia do wykonania produktów. Dotyczyły m.in. nieodpowiedniej izolacji, niewłaściwej ochrony przed wnikaniem pyłów i wilgoci, ostrych krawędzi, które stykają się z przewodami lub braku zabezpieczeń przed bezpośrednim kontaktem użytkownika z elektrycznością.

W wyniku badań laboratoryjnych inspektorzy zakwestionowali cztery oprawy oświetleniowe. Część nie zapewniała deklarowanego stopnia ochrony IP (z ang. Ingress Protection) – to stopień ochrony zapewnianej przez obudowę przed wnikaniem obcych ciał i szkodliwymi skutkami wnikania wody.

Jak podał UOKiK, niewłaściwa ochrona to zagrożenie zwarciem lub porażeniem prądem. W pozostałych przypadkach producent zastosował niewłaściwy typ przewodów dla opraw zewnętrznych.

Wielu przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości. Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali dwie decyzje czasowo zakazujące udostępniania wyrobu. Prezes UOKiK wszczął 11 postępowań w sprawie wprowadzenia do obrotu wyrobów niezgodnych z wymaganiami, w kilku przypadkach trwają postępowania wyjaśniające.

Zobacz także

O czym warto pamiętać przy zakupie żarówek?

Jak radzi UOKiK, warto sprawdzić na oprawie oświetleniowej, jaki rodzaj żarówki do niej pasuje i jaką powinna mieć maksymalną moc.

Należy przeczytać informacje o barwie światła podane na opakowaniu. Ciepłe światło jest wskazane w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, zimne sprzyja koncentracji i powinno być stosowane np. w pomieszczeniach biurowych.

„Sprawdź, czy oprawa lub żarówka jest oznakowana znakiem CE – producent deklaruje w ten sposób, że jest bezpieczna. [...] Oprawy wewnętrzne nie mogą być montowane na zewnątrz – kupuj je zgodnie z przewidywanym przeznaczeniem. Sprawdź przed zakupem, czy produkt nie jest uszkodzony, czy przewody i przełączniki są dobrze dopasowane i czy oprawa jest stabilna. Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupów, skontaktuj się z Inspekcją Handlową” – zaleca UOKiK.

Unia Europejska od 2009 stopniowo wycofuje z produkcji tradycyjne żarówki. Zastąpienie ich halogenowymi, a następnie oświetleniem LED ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska i ograniczyć wydatki na oświetlenie. Żarówki LED są droższe, ale powinny świecić nawet kilka lat.

Od 1 września 2009 roku UE wycofała z produkcji tradycyjne żarówki o mocy 100 wat, rok później o mocy 75 wat, w roku 2011 – 60 wat, a w 2012 – 40 i 25 wat. Można było jednak nadal wyprzedawać zapasy.

Natomiast od 1 września 2018 Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji żarówek halogenowych. Unijne regulacje dopuszczają ich sprzedaż do wyczerpania zapasów magazynowych. Tradycyjne żarówki można jednak nadal kupić jako żarówki „specjalnego przeznaczenia”, „wstrząsoodporne” lub „przemysłowe”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD