Zamknij

CBŚP zatrzymało 5 osób podejrzanych o przemyt substancji do produkcji amfetaminy

Olga Papiernik
19.02.2018 10:02
policjanci
fot. Stanislaw Kowalczuk/East News

Policjanci CBŚP zatrzymali pięć osób podejrzanych o zorganizowanie przemytu z Azji do Polski substancji potrzebnych do wyprodukowania amfetaminy - dowiedziała się PAP w CBŚP. Zabezpieczono też 147 kg chemikaliów, z których można wyprodukować ok. 50 kg amfetaminy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Przemyt narkotyków z Azji do Polski

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga trzem z zatrzymanych postawiła zarzut przewozu na terytorium Polski substancji wykorzystywanej w produkcji narkotyków. Za tego typu przestępstwo grozić im może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Cała sprawa zaczęła się, gdy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Oddziału Celno-Pocztowego w Warszawie odkryli przesyłki z rekordową ilością fenyloacetonu(BMK) - półproduktu służącego do syntetycznej produkcji amfetaminy. - 120 kg tej substancji przyleciało do Polski z Azji - przekazała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.

"Po przeprowadzeniu analizy w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym i potwierdzeniu wyniku, że zatrzymana substancja jest prekursorem amfetaminy, do akcji włączyli się funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie, którzy ustalili odbiorców, a także inne osoby związane z grupą" - podano w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Śledztwo w sprawie przemytu narkotyków  

Z ustaleń policjantów CBŚP w Warszawie - wynikało, że za przemyt mogą być odpowiedzialni dwaj bracia, którzy wskazywali swoją matkę, jako jednego z odbiorców wysyłanych z Azji przesyłek - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Dodała, że policjanci zatrzymali pięć osób mogących mieć związek z przemytem zakazanej substancji. Dodatkowo, w wyniku przeszukania mieszkań oraz innych obiektów, znaleźli i zabezpieczyli 27 kg substancji niezbędnych w produkcji amfetaminy.

Jurkiewicz poinformowała, że z całej zabezpieczonej przez służby substancji, po umiejętnym przeprowadzeniu chemicznej procedury, można by uzyskać prawie 84 litry płynnej formy BMK - taka ilość pozwala docelowo wytworzyć ponad 50 kg najwyższej jakości amfetaminy. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

PAP/Krzysztof Markowski, Piotr Śmiłowicz/OP