Zamknij

Przemysław Czarnek. Jaki majątek posiada polityk PiS?

30.09.2020 15:21
Przemysław Czarnek. Kim jest? Oświadczenie majątkowe polityka PiS
fot. lublin.uw.gov.pl

Przemysław Czarnek został oficjalnie ministrem edukacji i nauki. W poniedziałek 19 października posła PiS uroczyście na to stanowisko powołał prezydent Andrzej Duda. 

Przemysław Czarnek do tej pory był posłem Prawa i Sprawiedliwości. 19 października oficjalnie został nominowany na ministra edukacji. 

Przemysław Czarnek. Oświadczenie majątkowe

Poseł PiS w najnowszym oświadczeniu majątkowym za 2019 rok zadeklarował 19 920 zł oszczędności. Polityk wykazał dwie nieruchomości: 220-metrowy dom o wartości około 1 mln zł oraz 1500-metrowa działka budowlana o wartości ok. 220 tys. zł (współwłasność małżeńska w obu przypadkach). 

Zobacz także

W ubiegłym roku Czarnek zanotował 160 287 zł. Najwięcej z tytułu pełnienia funkcji wojewody lubelskiego (w latach 2015-2019) - 91 841 zł brutto. Polityk wpisał również pensję z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie jest wykładowcą w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL (45 931 zł brutto). Poseł PiS pobiera również świadczenie 500 plus - w ubiegłym roku z tego tytułu otrzymał 3 tys. zł netto.

Polityk ma do spłaty kredyt hipoteczny o wartości 100 400,72 franków szwajcarskich w mBanku na budowę domu.

Przemysław Czarnek. Kim jest?

Urodził się w 1977 roku w Kole. Absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Związany z tą uczelnią również jako wykładowca. W 2003 został zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL. W tym rok,  zgodnie z wymaganiami dostosowania stanowisk do nowej ustawy, został profesorem uczelni na KUL.

Kariera polityczna Czarnka rozpoczęła się w 2002 r., kiedy bez powodzenia startował w wyborach do Rady Miasta Lublina. Dopiero po zwycięstwie PiS-u w wyborach parlamentarnych w 2015 roku znalazł się w administracji publicznej. W latach 2015-2019 pełnił funkcję wojewody lubelskiego.

Zobacz także

W 2019 roku zdobył mandat poselski, startując z list PiS-u i zrezygnował z funkcji wojewody. Czarnek przez ostatnie lata. zasłyną kontrowersyjnymi wypowiedziami na temat członków społeczności LGBT+.

We wrześniu 2018 Czarnek stwierdził, że marsz równości w Lublinie służą promocji „zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”. Z kolei w czerwcu 2020 r., podczas kampanii w trakcie wyborów prezydenckich, na antenie TVP Info powiedział, że należy skończyć „słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości”, oraz że „ci ludzie (LGBT - przyp. red.) nie są równi ludziom normalnym”.

Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką osób ze społeczności LGBT+, opozycji oraz komentatorów. Od wypowiedzi Czarnka odciął się KUL. Sam poseł w oświadczeniu stwierdził, iż jego wypowiedź została „oderwana od kontekstu” i jest „manipulowana i wykorzystywana wbrew (...) intencjom i poglądom”, oraz że nie ma żadnego związku z jego pracą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz jego pracownikami.

RadioZET.pl/PAP