Zamknij

Rząd liczy na przemysł. Morawiecki i Gowin o nowej polityce

19.02.2021 15:05
Nowa polityka przemysłowa Polski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Lockdown wpływa negatywnie na wiele sektorów gospodarki, jednak część branż zyskuje na kryzysie. Premier Mateusz Morawiecki ocenił grudniowe wyniki produkcji przemysłowej jako „znakomite”, a wicepremier Jarosław Gowin chwalił styczniowy wzrost produkcji o 5,7 proc. Rządzący chcą stworzyć nową politykę przemysłową kraju.

Nowa Polityka Przemysłowa Polski to priorytetowy cel rządu. Ma doprowadzić do wzmocnienia odporności naszej gospodarki na wstrząsy oraz poprawy globalnej konkurencyjności. Będzie ona programem skierowanym do branż przemysłowych, który uzupełni swoim sektorowym podejściem Strategię Produktywności.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że chodzi o to, by "dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług do poziomu kraju o wysokich kompetencjach i wysokich standardach jakościowych".

Mateusz Morawiecki: Polska to jedna wielka strefa ekonomiczna

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska w grudniu zarejestrowała znakomite wyniki w produkcji przemysłowej – ponad 11%, co ma być fenomenem na skalę europejską. Zaznaczył, że jest to jeden z powodów, dzięki któremu udaje się bronić miejsca pracy w dobie koronawirusa.

Premier powiedział również, że rząd stara się uczynić z Polski hub przemysłowy.

Kapitał zagraniczny w Polsce

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, czynniki, które mają zachęcać inwestorów zagranicznych do lokowania swojego kapitału na terenie Polski to:

  • system dobrych regulacji, przyjaznych do tworzenia miejsc pracy i prowadzenia biznesu w Polsce
  • system grantowy, zgodnie z ustawodawstwem cała Polska jest „specjalną strefą ekonomiczną”
  • dostosowanie kompetencji do szybko zmieniającego się rynku

Jarosław Gowin: przemysł jest siłą polskiej gospodarki

Wicepremier Jarosław Gowin stawia jako priorytet prace nad polityką przemysłową. Podkreśla, że jego zdaniem "przemysł jest siłą polskiej gospodarki", a rolą państwa jest wspieranie przedsiębiorczości i lepszych warunków do rozwoju. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym produkcja w styczniu wzrosła o 5,7 % r/r.

Tymczasem polscy przedsiębiorcy po czwartkowym (18 lutego) spotkaniu z ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem nie odczuwają wsparcia w zakresie prowadzenia swoich firm i nie podzielają optymizmu polityka. Spotkanie skomentowali słowami: „Mogą nas zamknąć do Wielkanocy”.

Przemysł. Dane GUS

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa w styczniu 2021 r. wzrosła o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,1 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w styczniu wzrosła rdr o 5,7 proc., a mdm wzrosła o 1,7 proc.

RadioZET.pl/PAP