Zamknij

Ardanowski: polski biznes straci na brexicie. Te branże odczują to najbardziej

05.09.2019 18:22
Przemysł mleczarski straci na brexicie
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Polski sektor mleczarski w największym stopniu odczuje wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – alarmuje minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Brexit oznacza straty dla producentów mleka – zaznaczył minister rolnictwa. Jak informuje, tylko w 2018 roku wartość eksportu produktów mleczarskich do Wielkiej Brytanii przekroczyła 103 miliony euro.

Jak zaznaczył minister, przed Polską stoi wyzwanie jakim jest znalezienie nowego rynku zbytu. Wielka Brytania jest krajem deficytowym w żywność, lecz może ją sprowadzać także spoza Europy – zaznaczył minister.

Zobacz także

Europejscy producenci mleka, wołowiny czy drobiu muszą przygotować się na utratę ważnego partnera handlowego.

Do końca nie wiemy, jak będzie wyglądał rozwód Wielkiej Brytanii z UE, najgorszym scenariuszem jest brexit twardy, gdy Wielka Brytania staje się krajem trzecim, pozaunijnym i obowiązują wszystkie wymogi Światowej Organizacji Handlu

Mówi Ardanowski

Ardanowski zaznaczył, że kraje, które wypromowały znane marki poradzą sobie na rynku. Jak stwierdził, Polska do nich nie należy.

Zobacz także

Polska w sektorze żywnościowym nie ma globalnych marek. Nasze produkty mleczne są znakomite, ale rozpoznawalność ich jest znikoma - argumentował.

Utrata partnera w biznesie to niejedyny problem. Minister zauważył, że brexit może spowodować nadwyżki mleka i produktów mlecznych. Ardanowski wyraził nadzieję, że Komisja Europejska pomoże Polsce uporać się z tym problemem.

RadioZET.pl/PAP