Zamknij

Przełożenie obrad Sejmu opóźni pomoc dla przedsiębiorstw

03.11.2020 15:33
Sejm
fot. Verconer / Shutterstock.com

Posiedzenie Sejmu, które miało odbyć się w dniach 4-5 listopada 2020, zostało przeniesione na 18-19 listopada 2020. Posłowie mieli na nim zatwierdzić pomoc dla przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień otrzymali zakaz prowadzenia działalności.

Sejm zostawił branżę gastronomiczną, fitness i targową na pastwę pandemii COVID-19. Na wniosek Prawa i Sprawiedliwości najbliższe posiedzenie parlamentu zostało opóźnione o dwa tygodnie. Tyle czasu będą musieli czekać przedsiębiorcy na przyjęcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W przepisach znajdują się zapisy umożliwiające niesienie pomocy przedsiębiorstwom, które „znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi obostrzeniami”.

Sejm opóźnił posiedzenie, przedsiębiorcy poczekają na wsparcie dodatkowe 2 tygodnie

Oficjalnie powodem przeniesienia posiedzenia Sejmu na dni 18-19 listopada 2020 jest znaczny przyrost chorych na COVID-19, także wśród pracowników parlamentu. Przedstawiciele opozycji mają jednak inne teorie, wskazując, że prawdziwym powodem jest kolejny rozłam w Zjednoczonej Prawicy, tym razem dotyczący złożonego przez prezydenta Dudę projektu nowej ustawy antyaborcyjnej.

Zobacz także

Obóz rządzący ma przeznaczyć dane sobie dwa tygodnie na rozmowy i wypracowanie konsensusu w tej sprawie. Opóźnienie posiedzenia będzie jednak miało bolesne skutki dla przedsiębiorstw, które wskutek decyzji rządu zostały zamknięte.

Zadaliśmy pytanie, z jakiego powodu przekładamy Sejm. Przypominam, w zeszłym pracowaliśmy nad ustawami, które mają pomóc ludziom. Czeka branża gastronomiczna, branża targowa. Wiele osób czeka na pomoc ze strony państwa, żeby przetrwać te najtrudniejsze czasy. Dowiedzieliśmy się, że Sejm nie może się odbyć, bo jest rozwój pandemii.

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu

Polityczka przypomniała, że Sejm jest przygotowany do pracy zdalnej i nie widzi przeszkód, żeby pracować nad przyjęciem ustaw pomocowych.

sejm_przeniesienie_posiedzenia_02
fot.

foto: materiały prasowe Sejmu

Zobacz także

Zgodnie z rozporządzeniami premiera, nakaz zawieszenia działalności otrzymały siłownie i kluby fitness. Zakazano organizowania targów oraz wesel, a branża gastronomiczna działa na pół gwizdka, mogąc tylko sprzedawać dania na wynos.

Przedsiębiorcy, którzy zostali odcięci od możliwości uzyskiwania przychodów, mogą nie przetrwać zafundowanego im przez rząd lockdownu, o ile nie otrzymają wsparcia.

RadioZET.pl/TVN24