Zamknij

KIR alarmuje: w Święta nie zrobimy przelewów bankowych

20.12.2019 09:16
Przelewy bankowe w święta nie będą możliwe
fot. Shutterstock/A. and I. Kruk (ilustracyjne)

Przelewy bankowe w  standardowym systemie Elixir nie będą realizowane w dni wolne od pracy – alarmuje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W dni ustawowo wolne od pracy, jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok, standardowe rozliczenia międzybankowe w systemie Elixir nie są realizowane – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o standardowe rozliczenia międzybankowe przez system Elixir. Wspiera on większość dokonywanych przez Polaków przelewów.

Zobacz także

Rozliczenie przelewów w tym systemie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy – w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia), system nie wykonuje żadnych transakcji. 

Zobacz także

KIR radzi, by wcześniej wywiązać się z zobowiązań i nie czekać z przelewami do Świąt. W czasie Świąt dostępne będą przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir, który funkcjonuje nieprzerwanie, także w dni świąteczne.

24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji

mówi Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Ekspert z KIR przypomina, że utrudnione będą także transakcje walutowe. Jak wspomniał, system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia system będzie działał wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych – wskazał Tomasz Jończyk.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/KIR