Zamknij

Krótsze godziny pracy banków w Sylwestra. Co z przelewami 31 grudnia?

30.12.2019 15:35
Przelewy w Sylwestra 31 grudnia 2019. PKO BP. Santander. Pekao. ING. mBank. BNP Paribas
fot. NAS CREATIVES/Shutterstock (ilustracyjne)

Planujesz lub czekasz na przelew bankowy w Sylwestra i Nowy Rok? Główne banki poinformowały o skróconych godzinach zleceń na przełomie 2019 i 2020 roku. Co powinni wiedzieć klienci?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sylwester oznacza nie tylko skróconą pracę w wielu instytucjach czy sklepach, ale również w bankach. Część z nich poinformowała swoich klientów o skróconych godzinach realizacji zadań np. przelewów.

Niedostosowanie się do nich może spowodować, że przesłane przez nas pieniądze trafią do odbiorców dopiero 2 stycznia.

Zobacz także

Jakie zmiany czekają klientów największych banków w Polsce?

PKO BP

Największy polski bank poinformował, że przelewy krajowe na rachunki w innych bankach (także przelewy do ZUS) zlecone 31 grudnia 2019 roku po godz. 12:15, będą zrealizowane dopiero 2 stycznia 2020 roku.

Z kolei przelewy natychmiastowe i przelewy na telefon BLIK będą realizowane bez przerwy, przez cały okres świąteczno-noworoczny.

Przelewy zlecane za pośrednictwem systemu SORBNET (pilne transfery pieniężne31 grudnia 2019 r. po godz. 13:45, będą zrealizowane również dopiero 2 stycznia 2020 r. 

Natomiast od godz. 16, 31 grudnia 2019 do północy 1 stycznia 2020 r. nie będzie można spłacić karty kredytowej ani robić z niej przelewów oraz nie będzie można wykonać transakcji kartą kredytową przy wykorzystaniu kodu BLIK.

Zobacz także

Transakcje za pośrednictwem internetowej platformy wymiany walut – iPKO dealer będą zawierane 31 grudnia 2019 r. do godziny 14:00.

Przelewy zagraniczne zlecone w PKO BP 31 grudnia 2019 r. do godziny 19, obciążą rachunek 2 stycznia. Przelewy zagraniczne otrzymane przez bank w dniu 31 grudnia będą zaksięgowane 2 stycznia 2020 r.

W Sylwestra krócej będą również pracować oddziały PKO BP w całej Polsce. Dokładne godziny można sprawdzić na stronie pkobp.pl/poi.

Santander

Wszystkie przelewy wykonane w Santdanderze do południa 31 grudnia, dotrą do klientów tego samego dnia. Po tej godzinie, pieniądze dotrą na konta dopiero 2 stycznia.  

Dodatkowo 31 grudnia oddziały banki będą otwarte do godziny 15. Strefy Santander w galeriach handlowych będą otwarte w wybranych godzinach - sprawdź listę.

Zobacz także

ING Bank Śląski

Przelewy do innych banków oraz do ZUS i US wysłane przez ING w Sylwestra do godz. 11:30, zostaną zrealizowane standardowo. "Przelewy wysłane po tej godzinie zrealizujemy następnego dnia roboczego (2 stycznia - przyp. red.)" - napisało ING w komunikacie. 

Raty kredytów z ING przypadające na dzień świąteczny zostaną pobrane w kolejnym dniu roboczym, czyli 2 stycznia. Podobnie jak zlecenia wymiany walut złożone w kantorze w Nowy Rok. 

31 grudnia oddziały ING będą otwarte od godz. 8 do godz. 13. Natomiast punkty ING Express dostępne w centrach handlowych dopasują się do godzin pracy obiektów, w których się mieszczą.

Zobacz także

Pekao

Placówki banki będą otwarte w Sylwestra do godz. 14. Ponadto bez żadnych ograniczeń w okresie noworocznym klienci Pekao będą mogli korzystać z dostępu do rachunku za pośrednictwem usług Pekao24, PeoPay i Contact Center. 

mBank

Przelewy krajowe zlecone w systemie ELIXIR 31 grudnia przed godz. 9:55, zostaną zrealizowane przez mBank tego samego dnia. Jeśli stanie się to później - pieniądze trafią na konto dopiero 2 stycznia. 

W przypadku przelewów w systemie SEPA godziną graniczną w Sylwestra jest godz. 11:15,  a SORBNET - godz. 14. Przelewy SWIFT będą realizowane bez zmian.

Placówki mBanku 31 grudnia będą pracować go godz. 15. Punkty mBanku zlokalizowane w centrach handlowych będą otwarte w godzinach pracy tych obiektów.

Zobacz także

BNP Paribas

W Sylwestra zlecenia zadysponowane na formularzach papierowych w oddziałach banku będą przyjmowane do godz. 11. Natomiast zlecone drogą elektroniczną do godz. 11:45. 

Zlecenia płatnicze do rozliczenia w systemie Sorbent mogą być wykonane w Sylwestra, jeśli zostaną zlecone do godz. 14 - zarówno na formularzach papierowych w oddziałach, jak i formie elektronicznej.

Zagraniczne zlecenia wychodzące i zlecenia walutowe będą przyjmowane do realizacji przez bank w Sylwestra do południa. Natomiast zlecenia przychodzące otrzymane przez Bank będą księgowane na rachunkach odbiorców do godz. 16 (krajowe) lub do godz. 14 (zagraniczne).

Z kolei oddziały BNP Paribas bedą otwarte 31 grudnia do godz. 15.

Zobacz także

Alior Bank

Zlecenia wychodzące w Alior Bank zostaną zrealizowane w Sylwestra do godz. 12:20. Z kolei przelewy przychodzące do godz. 15. Przelewy zlecone przez klientów po 12:20 zostaną przekazane do rozliczeń 2 stycznia 2020 roku.

Natomiast zlecenia realizowane poprzez system Sorbnet (pilne i wysokokwotowe) wychodzące realizowane są 31 grudnia do godz. 14:30, natomiast przychodzące - do godz. 15:00. Przelewy zagraniczne i natychmiastowe są wykonywane bezproblemowo.

Oddziały Alior Banku będą otwarte w Sylwestra do godz. 14. 

Zobacz także

Getin Bank

Standardowe przelewy krajowe wykonywane przez system ELIXIR w Getinie będą wykonane w Sylwestra do godz. 13. Jeśli później - zlecenia trafią na konta odbiorców dopiero 2 stycznia 2020 r. 

Przelewy na rachunki wewnętrzne prowadzone w Getinie, które zostaną zlecone po godz. 18 w Sylwestra, zostaną zrealizowane tego samego dnia.

W przypadku przelewów ekspresowych (SORBNET), datą graniczną 31 grudnia jest godz. 14:30. Z kolei transakcje wykonane przez bankowość internetową do godziny 18 w Sylwestra będą obciążać rachunki z datą 31 grudnia 2019 r.

Placówki Getin Banku będą otwarte w Sylwestra do godz. 13. W przypadku punktów w centrach handlowych należy sprawdzić listę na stronie banku.

Zobacz także

Bank Pocztowy

Od godz. 18 w Sylwestra do maksymalnie godz. 18 w Nowy Rok mogą wystąpić przerwy w dostępie do usług bankowości internetowej i mobilnej Banku Pocztowego.

Przelewy w aplikacji VideoTel zlecone po godz. 17:30 31 grudnia zostaną zrealizowane w Nowym Roku.

Przelewy natychmiastowe (odbiór i wysyłka) będą w tym czasie niedostępne. "Przypominamy, że 1 stycznia przelewy natychmiastowe nie są dostępne, jak w dni robocze" - napisał Bank Pocztowy w komunikacie.

W tym czasie płatności kartą oraz wypłaty z bankomatów będą przebiegać bez zakłóceń. Infolinia będzie dostępna tylko w trybie informacyjnym. Datą graniczną dla przelewów w systemie ELIXIR w Sylwestra jest godz. 12:30, dla SORBNET - godz. 14 i SWIFT - godz. 12.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl