Zamknij

Przelewice pożyczyły 2,2 mln z parabanku. Ile będą musiały oddać?

14.09.2020 14:26
pieniądze
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Gmina Przelewice pożyczyła z parabanku 2,2 mln zł. Sprawą zajmuje się Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie, która analizuje finanse jednostki terytorialnej i może rekomendować wojewodzie odwołanie wójta.

Parabanki oferują bardzo drapieżne warunki udzielania pożyczek, w wyniku czego RRSO jest znacznie wyższe, niż w bankach. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania może sięgać nawet kilkuset procent, przez co pożyczkobiorcy mogą wpadać w spiralę zadłużenia, musząc oddać wiele razy więcej, niż pożyczyli.

Nawet kilkaset złotych pożyczki może łatwo zmienić się w kilkutysięczny dług. Gmina Przelewice wzięła z parabanku 2,2 mln zł, co może oznaczać dla budżety jednostki samorządowej ogromne kłopoty finansowe.

Przelewice: 2,2 mln zł pożyczki z parabanku. Ile będą musiały zwrócić?

Regionalna Izba Obrachunkowa bada sprawę pożyczki od wiosny 2020 roku. Okazało się bowiem, że nie tylko dług został zaciągnięty parabanku, lecz do podpisania umowy doszło bez formalnej zgody rady gminy.

RIO w Szczecinie poinformowało, że gmina spłaciła do tej pory 500 000 zł. Nie podano jednak, ile wynosi dług Przelewic w stosunku do parabanku ani jak długo ma trwać spłacanie. Od warunków umowy zależy teraz, jak daleka jest droga gminy do końca rozliczenia się z zobowiązań. Może się okazać, że każdego roku do spłaty przybywać będą kolejne miliony.

Zobacz także

Szczegóły dotyczące warunków pożyczki nie zostały zdradzone. Jak poważne konsekwencje dla gminy może być wzięcie pożyczki w parabanku pokazał przykład Ostrowic – w tym przypadku dług do spłacenia sięgnął… 28 mln zł. Przekroczyło to znacznie możliwości finansowe liczącej sobie 2500 mieszkańców gminy, przez co została ona ostatecznie zlikwidowana.

Koszty pożyczki w parabankach zależą w dużej mierze od okresu spłaty: im krótszy, tym RRSO wyższe. Obecnie może ono w przypadku umów kilkudniowych przekraczać 500%. Jeśli zobowiązania zaciągane są na kilka lat, warunku są już znacznie lepsze. Wciąż jednak trzeba liczyć się z Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania sięgającą nawet 50%.

Zagłosuj

Czy rząd powinien jeszcze bardziej uregulować działalność parabanków?

Liczba głosów:

W praktyce oznacza to, że nawet terminowe spłacenie pożyczki można oznaczać konieczność oddania kilku milionów złotych więcej. Budżet Przelewic na 2020 rok to 32 miliony złotych.

Wójt gminy oświadczył, że zaciągnięcie pożyczki było konieczne powodu droższych niż planowano inwestycji. Opracował już nowelizację budżetu, zakładającą skonsolidowanie długu w banku.

RadioZET.pl/Radio Szczecin