Zamknij

Przejęcie Lotosu może opóźnić udział Orlenu w programie atomowym

Olga Papiernik
27.02.2018 15:33
uscisk dłoni
fot. rawpixel.com on Unsplash

Planowane przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen może opóźnić zaangażowanie płockiego koncernu w program atomowy, uważa analityk DM BDM Krzysztof Pado. Według niego, nie dojdzie przy okazji połączenia do znaczącej wyprzedaży stacji stacji benzynowych obu firm z uwagi na nieprzekroczenie 40% koncentracji.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W przypadku ewentualnego przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos można spodziewać się redukcji kosztów i osiągnięcia efektów synergii. Pytanie jednak, jak przełoży się to na sytuację konsumentów. Z pewnością może to opóźnić udział PKN Orlen w realizacji programu związanego z atomem. Wydaje się, że ciężko będzie ciągnąc dwa tematy na raz, a samo połączenie formalne ma trwać około roku - powiedział Pado w rozmowie z ISBnews.

Jego zdaniem, nie należy spodziewać się również wielkiej wyprzedaży stacji benzynowych.

- W dłuższym terminie wzrośnie siła nabywcza PKN Orlen pozwalająca nabywać większe wartościowo aktywa. Pytanie, czy w spółce będą kompetencje by sprostać tym wyzwaniom. Nie wiemy, co będzie się działo w procesie połączenia. Jak wiemy, złoża norweskie są złożami wyczerpującymi się i Grupa Lotos zapowiadała tu kolejne transakcje. Być może dojdzie tu również do opóźnienia - dodał Pado.

Z informacji, jakie podał portal wGospodarce.pl wynika, że możliwym scenariuszem przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen jest warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99% akcji w Grupie Lotos, a następnie ogłoszenie wezwania do 66%, w związku z zamiarem przekroczenia 33% ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos. Warunkiem będzie zgoda Komisji Europejskiej bądź Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację.

Zobacz także

"Istotnym punktem przejęcia wspomnianej kontroli jest zachowanie odrębności podmiotowej gdańskiej rafinerii, co ma przełożyć się na utrzymanie miejsc pracy, ale także na utrzymanie wpływów z CIT, PITi podatków od nieruchomości. Nowy podmiot ma być silny regionalnie, ale nadal będzie dbał o społeczności lokalne. [...] Dodatkowo, zoptymalizowane w ramach całego Koncernu procesy pozwolą na ograniczenie kosztów funkcjonowania – może to być nawet kilkaset milionów rocznie" - czytamy w serwisie.

PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki powiedział agencji Bloomberg, że ewentualna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału, ale zastrzegł, że decyzje w tej kwestii należą samych firm. Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił w TV Trwam, że przyjąłby połączenie tych spółek pozytywnie, ponieważ PKN Orlen deklarował wcześniej gotowość udziału w budowie elektrowni jądrowej.

Daniel Gąsiorowski/ISBnews/OP

pitformat_billboard_750x100_v1