Zamknij

Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych. Senat zmienił ustawę

29.12.2020 16:53
dzieci w żłobku
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

W 2021 roku do publicznych żłobków i przedszkoli będą najprawdopodobniej przyjmowane tylko dzieci, które otrzymały wszystkie szczepienia obowiązkowe. Projekt ustawy został poparty przez senatorów bez względu na podziały polityczne.

Koronawirus pokazał, jak krucha jest nasza cywilizacja i wypracowany w niej dobrobyt. Choroba, na którą nie ma lekarstwa, błyskawicznie zmiażdżyła życie społeczne i doprowadziła wiele sektorów gospodarki na skraj zapaści.

To nie pierwszy raz, gdy ludzkość przegrywała z patogenami. Dzięki szczepieniom wiele śmiertelnych chorób zostało praktycznie wyeliminowanych. Pandemia koronawirusa pokazała jednak, jakie konsekwencje może mieć zrezygnowanie z wakcynacji, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Dlatego tez politycy przygotowali projekt ustawy, według której do przedszkoli i żłobków będą mogły uczęszczać tylko dzieci z kompletem szczepień.

Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych? Projekt ustawy trafił z Senatu do Sejmu

Inicjatywa senatorów zmienia trzy ustawy: o prawie oświatowym, o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat oraz o podstawowej opiece zdrowotnej. Nowelizacja zakłada dopisanie, że warunkiem przyjęcia dziecka do publicznego żłobka będzie zaświadczenie o wypełnieniu Programu Szczepień Ochronnych.

Zobacz także

Dokument ten byłby wydawany przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub pediatrów. Przejście szczepień byłoby także jednym z kryteriów przyjęcia do przedszkola.

Zobacz także

Dzieci w wieku 6 lat muszą obowiązkowo odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, nie można więc zakazać przyjmowania chętnych ze względu na brak szczepień. W nowym prawie zaświadczenie traktowane jest więc jako jedno z kryteriów przyjęcia: dzieci zaszczepione będą miały pierwszeństwo do dostępnych miejsc.

Ministerstwo Zdrowia na zaproponowane przepisy patrzy bardzo przychylnie.

Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera. Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę. Myślę, że ta ustawa będzie dalej procedowana w Sejmie.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

Oficjalnego stanowiska rządu jeszcze w sprawie zaproponowanego prawa nie ma, wiele wskazuje jednak na to, że spotka się z przyjaznym przyjęciem. Pozytywną opinię wystawiła projektowi już Naczelna Rada Lekarska.

Jeśli Sejm zdecyduje się przyjąć ustawę, obowiązek szczepień dzieci oddawanych do żłobków wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Państwowe żłobki i przedszkola będą miały rok na przystosowanie swoich statutów, wiele z nich zrobi to jednak znacznie szybciej – podobne zapisy pojawiają się w nich już teraz.

RadioZET.pl/Fakt