Zamknij

Przedsiębiorcy proszą siebie samych o przestrzeganie obostrzeń

10.11.2020 07:38
znak wejście do sklepu tylko w maseczce
fot. Marek BAZAK/East News

Obostrzenia wprowadzane przez rząd są bolesne, ale ich przestrzeganie może uchronić przed wprowadzeniem całkowitego lockdownu, którego skutki ekonomiczne byłyby znacznie gorsze. Z tego powodu Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do pracodawców, żeby rygorystycznie przestrzegać reżimu sanitarnego

Lockdown w postaci narodowej kwarantanny to wyrok śmierci dla wielu polskich przedsiębiorstw. Odcięcie od możliwości zarabiania może oznaczać bankructwo nawet co czwartego polskiego biznesu.

Taka perspektywa skłoniła Radę Przedsiębiorczości, ciało zrzeszające największe organizacje branżowe w Polsce, do wystosowania apelu do przedsiębiorców. Prosi w nim o przestrzeganie w swoim własnym interesie obostrzeń wprowadzonych przez rząd.

Przedsiębiorcy apelują do samych siebie. Proszą o przestrzeganie obostrzeń

„Całkowite załamanie gospodarki, bankructwa firm oraz masowe zwolnienia” – tak wyglądają perspektywy rozwoju sytuacji, jeśli rządowe restrykcje będą ignorowane. Częściowy lockdown, kosztujący przedsiębiorstwa 660 mln zł dziennie, nie jest wymarzoną sytuacją, w porównaniu do narodowej kwarantanny jest jednak mniejszym złem.

Zobacz także

Rada Przedsiębiorczości zrzesza największe organizacje branżowe w Polsce: Federację Przedsiębiorców Polskich, Krajową Izbę Gospodarczą, Konfederację Lewiatan, Polską Radę Biznesu, Pracodawców RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego.

Zobacz także

Wszyscy proszą przedsiębiorców o pełne stosowanie się do wymogów reżimu sanitarnego oraz zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych.

Tylko ogólnonarodowa odpowiedzialność i samodyscyplina pozwolą uniknąć głębokiego lockdownu, którego konsekwencjami może być całkowite załamanie gospodarki, bankructwa firm oraz masowe zwolnienia i skokowy wzrost bezrobocia.

komunikat Rady Przedsiębiorczości

Rada zwróciła się także do rządu. Przedstawiciel polskiego biznesu zaapelował o przeznaczenie części środków pomocowych na opracowanie i wdrożenie skutecznego systemu ochrony sanitarnej dla przedsiębiorstw na masową skalę.

Narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown, zostanie wprowadzona w Polsce jeśli tygodniowa średnia wykrywanych zachorowań na COVID-19 przekroczy 70-75 przypadków na 100 000 mieszkańców. Szybko zbliżamy się do tej granicy, a kilka województw spełnia ten warunek już od kilku dni.

RadioZET.pl/money.pl