Zamknij

Wzrost płacy minimalnej najgorzej ocenianą reformą PiS [RAPORT]

Katarzyna Witwicka
13.09.2019 13:48
Przedsiębiorcy oceniają reformy PiS
fot. Shutterstock/ Panumas Yanuthai

Polskie firmy oceniły, która z ostatnio wprowadzonych zmian w największym stopniu odbije się na ich biznesie. Większość przedsiębiorców za największą barierę wskazuje podniesienie płacy minimalnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin   

Przedsiębiorcy, pytani o ocenę poszczególnych reform, za najbardziej uciążliwą zmianę uznali wzrost płacy minimalnej. Co ciekawe, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z firmą Maison&Partners przeprowadził takie badanie jeszcze przed opublikowaniem planów Prawa i Sprawiedliwości w zakresie wzrostu płacy minimalnej.

Przedstawiciele biznesu pytani byli między innymi o wpływ sytuacji politycznej i gospodarczej na ich działalność. Większość z nich – 23 procent – oceniła, że to polityka gospodarcza rządu w największym stopniu wpływa na prowadzenie interesów.

Zobacz także

Firmy wskazały również niepewność prawa podatkowego i gospodarczego, a także deficyt pracowników. Polski biznes nie boi się za to brexitu. Przedsiębiorcy uznali, że będzie miał on najmniejszy wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zobacz także

ZPP poprosił również firmy o wyrażenie opinii na temat zrealizowanych oraz zapowiadanych przez polski rząd zmian legislacyjnych. Na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej znaczących zmian już lipcu było podniesienie stawki minimalnej.

 

Wpływ reform gospodarczych na firmy
fot. Raport ZPP

Firmy pozytywie oceniły preferencyjne stawki ZUS i CIT. Na plus ocenili także uproszczenia prawa podatkowego. Negatywne opinie zbierają natomiast zmiany związane z OFE, PPK czy zerowym podatkiem PIT dla młodych. Z krytyką spotkały się także plany likwidacji tzw. trzydziestokrotności, czyli limitu dochodowego wyznaczającego konieczność płacenia składek na ZUS. ZPP wraz 49 organizacjami pracodawców podpisał się pod listem do premiera w sprawie tej reformy>>>

RadioZET.pl