Zamknij

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło. Czy prześcignęło inflację?

19.11.2021 10:59
plik banknotów 500 zł w ręku
fot. Wojtek Laski/East News

Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń w październiku 2021 roku. Inflacja wyniosła 6,8 procent – a o ile zwiększyło się przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw?

Inflacja stała się dla Polaków poważnym problemem. GUS podał, że w październiku 2021 wyniosła rok do roku 6,8 procent. Tak szybkiego wzrostu cen nie było w Polsce od 20 lat. Spadek wartości pieniądza jest korzystny dla budżetu: dzięki inflacji zadłużenie państwa praktycznie zmalało o jej wysokość.

Drugim obliczem zjawiska jest drożyzna, która coraz bardziej daje się we znaki Polakom. Niektóre  produkty żywnościowe podrożały w skali roku o ponad 80 procent. Rząd zamierza wprowadzić  tarczę antyinflacyjną, a w niej bon energetyczny, czyli „inflacyjne 500 plus”, tak by złagodzić wpływ wysokich cen na finanse gospodarstw domowych. Politycy wskazywali także, że inflacja nie jest zagrożeniem, gdyż pensje rosną szybciej. Czy tak jest w istocie?

GUS podał przeciętne wynagrodzenie w październiku 2021. Czy wzrosło szybciej, niż inflacja?

Pomoc pieniężna w ramach bonu energetycznego ma trafiać do 2 mln gospodarstw domowych. Rząd podał już kryteria dochodowe oraz konkretne kwoty, jakie będą trafiać do beneficjentów. Jest szansa, że pakiet antyinflacyjny zacznie działać już w grudniu 2021 roku.

Stworzenie specjalnego świadczenia mającego rekompensować wysokie ceny prądu elektrycznego, gazu, ciepła i paliw pokazuje, że mimo lekceważących wypowiedzi rządzący tratują wywoływaną inflacją drożyznę bardzo poważnie. Wysokie ceny nadwyrężają bowiem poparcie elektoratu, któremu z miesiąca na miesiąc żyje się coraz drożej i gorzej.

Chętnie przytaczanym przez rząd argumentem był fakt, że pensje rosną szybciej, niż ceny. Czy tak było także w październiku 2021 roku? GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw po raz kolejny wzrosło.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 r. wyniosło 5.917,15 zł, co oznacza wzrost o 8,4 proc. rdr.

GUS

Wzrost prac okazał się być więc wyższy, niż inflacja. W przyszłości może to się jednak zmienić, jako że wzrost cen ma dalej przyspieszać. Wynika tak z prognoz Narodowego Banku Polskiego, a niezależni ekonomiści coraz częściej wskazują, że inflacja może przebić poziom 10 procent.

Analiza dynamiki wzrostu wynagrodzeń wskazuje na odwrotny trend. W październiku 2021 uposażenia były wyższe rok do roku o 8,4 procent. W czerwcu 2021 pensje wzrosły w takim samym wymiarze o 9,8 procent i od tego czasu tempo podwyżek sukcesywne hamuje.

RadioZET.pl/GUS