Zamknij

GUS o wzroście pensji Polaków. Ile zarabiamy i skąd te podwyżki?

21.04.2021 13:01
GUS - przecietne wynagrodzenie 2021
fot. Wojtek Laski/East News

Pensje Polaków w górę. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za marzec napawają optymizmem. Eksperci komentują: wynagrodzenia wzrosły tyle, ile wyniósł wzrost płacy minimalnej.

Wynagrodzenia wzrosły – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za marzec.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 8 proc. w skali roku. Jest też zła wiadomość dla rynku pracy: zatrudnienie spada.  

Średnia pensja w marcu. Ile zarabiają Polacy?

GUS wskazał, że przeciętne wynagrodzenie w marcu w skali roku wzrosło o 8 proc. Średnia pensja Polaków wynosi dziś 5 929,05 zł brutto. W skali miesiąca oznacza to wzrost płac o 6,5 proc.

Skąd te podwyżki? GUS wskazał, że w marcu firmy zaczęły wypłacać pracownikom premie kwartalne, świąteczne, uznaniowe i motywacyjne. Wielu zatrudnionych w tym właśnie okresie otrzymało nagrody roczne. W marcu ponadto jest też więcej dni roboczych, niż w lutym, co także przekłada się na wynagrodzenia w przypadku stawek godzinowych.

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy skomentował, że wynagrodzenia wzrosły tyle, ile wyniósł wzrost płacy minimalnej. Ta na początku roku wzrosła o 200 złotych i wynosi dziś 2800 zł brutto.  

- Dobrą wiadomością jest stale rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które w zeszłym miesiącu wyniosło 5929,05 zł brutto. To o 8 proc. więcej w skali roku i o 6,5 proc. więcej niż w lutym br. Warto jednak zwrócić uwagę, że ma to związek z podniesieniem płacy minimalnej, która na początku roku wzrosła o 200 zł, czyli o 7,7 proc. w porównaniu rok do roku – wskazuje ekspert.

Największy wzrost pensji odnotowano w sektorze „administrowania i działalności wspierającej”, gdzie płace wzrosły o prawie 7 proc. Wysokie wzrosty odnotowano też w sekcji „pozostała działalność usługowa”. Na podwyżki z kolei nie mają co liczyć zatrudnieni w zamrożonych dziś sektorach. Najmniejsze wzrosty pensji GUS odnotował w sekcji „działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” - o 0,1 proc.

Mniej optymistyczne dla rynku pracy dane GUS dotyczą zatrudnienia. W marcu utrzymał się spadkowy trend przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, które w skali roku zmalało o 1,3 proc. Aktywnych na rynku pracy w tym sektorze było 6,3 mln pracowników. W skali miesiąca oznacza to spadek tej liczby o 0,1 proc.

Krzysztof Inglot z Personnel Service jest jednak dobrej myśli. Jego zdaniem miesięczny spadek zatrudnienia jest niewielki, a dane wciąż dają nadzieję na odbudowę rynku pracy.  

- Dane z końca pierwszego kwartału 2021 r. pokazują, że w rok po wybuchu pandemii w Polsce, liczba zatrudnionych stopniowo wraca do poziomu sprzed jej wybuchu. Takie wyniki i tak niewielki trend spadkowy w tak trudnych okolicznościach to świetny wynik – podsumował ekspert.

RadioZET.pl