Zamknij

Zarabiamy coraz więcej? GUS wyliczył średnie wynagrodzenie Polaków

18.12.2019 11:27
Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie 2019 - GUS
fot. Shutterstock/whitelook (ilustracyjne)

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie wraz ze skalą zatrudnienia. Zarabiamy średnio o 5 procent więcej niż rok temu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W listopadzie 2019 rok przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 5,3 procent rok do roku  i wyniosło 5229,44 złotych -  wskazał Główny Urząd Statystyczny.

W raporcie wyszczególniono, że przez ostatni rok przeciętna pensja najwięcej urosła w administracji – nawet 9,5 procenta.

Dynamikę zatrudnienia w listopadzie należy ocenić pozytywnie. Wzrost liczby zatrudnionych - o 10,5 tysiąca osób w stosunku do października - jest wysoką wartością w kontekście wyników odnotowanych w ostatnich miesiącach. Wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach wciąż jest stosunkowo wysoki. Przeciętna miesięczna dynamika wynagrodzeń w tym roku wynosi 6,6 procenta wobec 7,2 procenta w roku ubiegłym 

– skomentowało Ministerstwo Rozwoju

Zobacz także

Z szacunków GUS wynika także, że wzrosło przeciętne zatrudnienie  w sektorze przedsiębiorstw. To  było wyższe o 2,6 procenta r/r i wyniosło 6,4 miliona.

Jesteśmy coraz bogatsi?

Jeszcze w październiku przeciętna pensja ogłoszona przez GUS wyniosła 5213,27 złotych. Jak widać na przykładzie ostatnich miesięcy, tendencja rosnących pensji może się utrzymać. Czy to oznacza, że powoli się bogacimy? Z raportu Grant Thornton wynika, że wciąż mamy sporo do nadrobienia w kwestii wynagrodzeń. Gdyby pensje w Unii Europejskiej utrzymały obecną dynamikę, Polska pod względem zarobków zrównałaby się ze średnią unijną dopiero za 50 lat. Dystans ten jednak stale się zmniejsza, co daje nadzieję na to, że szybciej dogonimy Unię Europejską .

Zobacz także

Tymczasem w poprzednim komunikacie GUS wskazał, że 10 procent najmniej zarabiających otrzymuje miesięcznie maksymalnie 2224,17 złotych brutto. Natomiast 10 procent najwyżej zarabiających – 8239,84 złotych brutto.  Wniosek? "Bogaty" Polak zaczyna się już od 6 tysięcy na rękę.

Zobacz także

RadioZET.pl