Zamknij

Pensje Polaków w dół. GUS o średnim wynagrodzeniu w ostatnim kwartale

11.08.2020 14:06
Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2020 - dane GUS
fot. Stockcrafterpro/shutterstock (ilustracyjne)

Zarabiamy mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale więcej niż w minionym roku. Główny Urząd Statystyczny poinformował o przeciętnym wynagrodzeniu Polaków.

Drugi kwartał 2020 roku, czyli miesiące, które upłynęły pod znakiem koronakryzysu nie przyniosły Polakom wysokich pensji.

GUS poinformował, że średnia płaca w kwietniu, maju i czerwcu wyniosła 5024,48 złotych. To o 5,8 proc. niższa kwota niż w pierwszym kwartale roku.

Zarabiamy mniej. GUS o przeciętnym wynagrodzeniu w drugim kwartale 2020 roku

Wraz z rozpoczęciem drugiego kwartału 2020 roku pracodawcy rozpoczęli lub już rozpoczęli proces cięć wynagrodzeń w firmach. Niższe płace widać w statystykach GUS.

Zobacz także

Pierwsze trzy miesiące 2020 roku przyniosły pracownikom pensje w uśrednionej wysokości 5331,47 złotych. W drugim kwartale przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5024,48 złotych.

To gorszy wynik w porównaniu z początkiem roku, zaś lepszy niż w analogicznym okresie 2019 roku. W skali roku pensje w drugim kwartale wzrosły o 3,8 proc.

Starszy ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak w rozmowie z PAP zwraca też uwagę na spadek tempa wzrostu płac. W skali roku, jak wspomniano, średnia płaca urosła o 3,8 proc. W pierwszym kwartale odnotowano jednak wzrost o 7,7 proc.

- Spadek tempa wzrostu płac jest związany z negatywnym wpływem pandemii na funkcjonowanie gospodarki. W kolejnych kwartałach możemy mieć do czynienia z nieznacznie wyższym tempem wzrostu płac z uwagi na zniesienie obostrzeń epidemicznych. Jednocześnie jednak nie należy liczyć na znaczące podwyżki płac – komentuje ekspert.

RadioZET.pl