Zamknij

Ile zarobiliśmy w marcu? Nowe dane z rynku pracy w czasach epidemii

20.04.2020 12:06
Przeciętne wynagrodzenie marzec 2020. Są nowe dane GUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o średniej płacy i stanie zatrudnienia w marcu 2020 roku. Pandemia koronawirusa już w marcu wpłynęła na bezrobocie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przeciętne zatrudnienie w marcu było wyższe niż rok temu w analogicznym okresie, lecz w skali miesięcznej spadło. Jak wskazał GUS w marcu tego roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 6 mln 41 tysięcy osób. To o 0,3 proc. więcej niż rok temu, ale w porównaniu do lutego to gorszy wynik.

Koronawirus wpłynął na stan zatrudnienia

Jak wskazuje GUS, taki spadek był wynikiem m.in. odejść pracowników na emerytury, zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich - co w niektórych przypadkach mogło być spowodowane obawą przed skutkami pandemii COVID-19. GUS dodał, że wiele osób przebywało wówczas na bezpłatnych urlopach lub ich umowy zostały rozwiązane.

Zaobserwowano również zwiększone zjawisko pobierania przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych, co – w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach 

– podaje GUS

Jak komentują analitycy z mBank Research „procesy dostosowywania zatrudnienia, w obliczu kryzysu związanego z koronawirusem rozpoczęły się”. Eksperci wskazują w komentarzu, że kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki.

W kwietniu osoby na zasiłku opiekuńczym wciąż nie będą wliczać się do zatrudnienia, a do tego dojdą wypowiadane z końcem marca umowy o pracę. Spodziewamy się, że spadki zatrudnienia zatrzymają się na przełomie lipca i sierpnia - ze względu na formę umowy o pracę (różne okresy wypowiedzenia), redukcja zatrudnienia będzie rozciągnięta w czasie 

– mówią ekonomiści z mBanku

Zobacz także

Pensje nadal stabilne

Jednocześnie odnotowano wzrost przeciętnej pensji. Ta w marcu wyniosła 5489,21 złotych brutto i w porównaniu do pensji z marca 2019 roku była o 6,3 procent wyższa. Polacy zarobili w marcu także więcej niż w lutym br.

"Odnotowany w marcu 2020 roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, spowodowany był m.in. wypłaconymi nagrodami kwartalnymi, rocznymi oraz premiami uznaniowym, które obok wynagrodzeń zasadniczych stanowią jeden ze składników wynagrodzeń" – pisze GUS.

Zobacz także

Jak komentują ekonomiści z mBanku, „tu wpływ obecnych zawirowań gospodarczych jest na razie niewielki.” Eksperci spodziewają się jednak spadku przeciętnej pensji w kolejnych miesiącach.

W obliczu redukcji etatów, podwyżki płac nie wydarzą się. Można oczekiwać więc, że dynamika płac obniży się w okolice zera

– czytamy w komentarzu

RadioZET.pl/GUS