Zamknij

Pensje rosną, a poziom zatrudnienia spada. Nowe dane GUS

17.09.2020 11:19
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sierpniu 2020. Dane GUS
fot. Pawel_Brzozowski/shutterstock (ilustracyjne)

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w porównaniu z poprzednim rokiem. Gorzej jest z zatrudnieniem – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

  • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 5.337,65 złotych
  • Średnia pensja wzrosła o 4,1 procent w porównaniu z 2019 rokiem
  • Zatrudnienie spadło o 1,5 proc.

Wyższe pensje, niższe zatrudnienie

GUS wskazał, że pensje w sierpniu wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5.337,65 złotych. To jednak mniej niż w lipcu bieżącego roku – wówczas średnia pensja wyniosła 5.381,65 złotych.

Zatrudnienie w porównaniu z 2019 rokiem spadło. Jak jednak wskazał GUS, „w sierpniu obserwowano dalsze przywracanie etatów, przyjęcia w przedsiębiorstwach oraz powroty z zasiłków i urlopów bezpłatnych”. To przełożyło się to na miesięczny wzrost przeciętnego zatrudnienia o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem.

Zobacz także

„Sierpniowe dane z rynku pracy zgodne z oczekiwaniami. Zatrudnienie spadło w tempie 1,5 proc. w skali a płace przyspieszyły do 4,1 procent rocznie. Rynek pracy powoli, ale systematycznie się odbudowuje. Myślimy jednak, że niska dynamika płac pozostanie z nami na dłużej – skomentowali analitycy z mBank Research.

Analitycy z banku Pekao także wskazali na miesięczny wzrost zatrudnienia.

RadioZET.pl/PAP