Zamknij

Pensje i zatrudnienie w dół. GUS podał dane za kwiecień

20.05.2020 12:06
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w kwietniu 2020 - dane GUS
fot. Shutterstock/Ball-Ammarit KN (ilustarcyjne)

Główny Urząd Statystyczny (GUS) wyliczył średnią pensję Polaków w kwietniu i zbadał stan zatrudnienia. Przez epidemię koronawirusa wyniki są gorsze niż w poprzednich miesiącach.

Zarabiamy mniej a liczba zatrudnionych spadła w porównaniu z ubiegłymi miesiącami. W obliczu pandemii dane Głównego Urzędu Statystycznego nie są zaskoczeniem.

Fala zwolnień i cięcia wynagrodzeń już widoczne są w statystykach. W kwietniu zarobiliśmy mniej, maleje też liczba osób pracujących.

GUS: zatrudnienie i pensje w dół

O 2,1 procent w skali roku spadło przeciętne zatrudnienie. W kwietniu bieżącego roku pracę miało ponad 6,2 mln osób. Dla porównania, w marcu GUS odnotował 6,4 mln pracujących.

Zobacz także

Przeciętna płaca w marcu wyniosła 5489,21 złotych brutto. W kwietniu zarobiliśmy mniej – GUS wskazał, że średnie wynagrodzenie wyniosło 5.285,01 zł. To gorszy wynik niż miesiąc temu, ale o 1,9 proc. wyższa płaca niż w kwietniu ubiegłego roku.

Jak skomentowali analitycy z banku Pekao, „niższa dynamika wynagrodzeń w kwietniu to efekt przestojów w wielu sektorach i wypłat (niższego niż regularna płaca) postojowego”.

Kwietniowe dane z sektora przedsiębiorstw dowodzą bezprecedensowego tąpnięcia na krajowym rynku pracy w reakcji na najgłębszy po transformacji ustrojowej kryzys gospodarczy 

- uważa starszy ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś

Ekonomista ocenił, że obecnie w ciągu jednego miesiąca zredukowano mniej więcej tyle samo etatów, ile w trakcie całego kryzysu z lat 2008/2009.

RadioZET.pl