Zamknij

Średnia płaca najwyższa w historii. Są nowe dane GUS

21.01.2020 12:51
Przeciętne wynagrodzenie grudzień 2019. Nowe dane GUS
fot. Shutterstock/sirtravelalot (ilustracyjne)

Przeciętne wynagrodzenie po raz pierwszy przebiło poziom 5,5 tysiąca złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

To rekordowy wynik. Pensja minimalna rośnie, a wraz z nią średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Przeciętna płaca w grudniu 2019 roku wyniosła 5604,25 złotych.

Po raz pierwszy poziom przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przebił w grudniu 2019 roku poziom 5,5 tysiąca złotych, a dynamika roczna okazała się wyższa niż w 2018 roku - wskazali analitycy Ministerstwa Rozwoju.

W grudniu 2018 roku zarabialiśmy średnio o 6,2 proc. mniej – wynika z danych GUS. Wraz z płacą rośnie też poziom zatrudnienia. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,6 procent rok do roku i wyniosło 6,3 mln.

Zobacz także

Koniec roku przyniósł dobre wieści z rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie wzrosło w stosunku do listopada 2019 roku o 1200 osób

- zaznaczyli eksperci resortu rozwoju

Ekonomista banku Pekao, Piotr Piękoś, zwraca uwagę na symboliczny wzrost zatrudnienia. Wskazał, że dane GUS oznaczają, iż mamy stagnację zatrudnienia w firmach.

- W ujęciu miesięcznym grudzień przyniósł jedynie symboliczny przyrost liczby etatów. Tak naprawdę już od drugiego kwartału mamy do czynienia ze stagnacją zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W średnim terminie oczekujemy stabilizacji liczby etatów stopniowo przechodzącej w umiarkowany trend spadkowy wraz ze słabnącym popytem na pracę - dodał analityk.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP