Zamknij

Emeryci dostają więcej. ZUS wyliczył średnią emeryturę

02.09.2019 10:09
Przeciętna emerytura w 2019 roku. Najnowsze dane ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w półrocznym raporcie chwali się wynikami. To według autorów analizy jasny sygnał dla emerytów – świadczenia pójdą w górę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Mimo wzrostu wydatków budżetu, między innymi przez trzynastą emeryturę, fundusz ma się dobrze. Wpływy ze składek wzrosły o 9 procent.

Zobacz także

Jak podkreślają autorzy raportu, to dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy i prowadzonym przez ZUS działaniom uszczelniającym system poboru składek.

Emeryci z wyższymi świadczeniami. Czy będzie jeszcze lepiej?

Przychody ze składek w pierwszym półroczu przekroczyły 100 miliardów złotych. Wzrost wpływów przekłada się na kwoty wypłacanych świadczeń.

Przeciętne świadczenie w tym roku wyniosło 2236,84 złote. To o 4,5 procent więcej niż średnia emerytura w ubiegłym roku.

Przeciętna emerytura 2019
fot. ZUS

Świadczenia nie maleją mimo nowych wydatków. W tym roku kwota wypłaconych „trzynastek” przekroczyła 8 miliardów złotych. W maju emeryci i renciści otrzymali dodatkowe świadczenie w kwocie 1100 złotych brutto.

Ubezpieczenie także dla obcokrajowców

Wśród ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców największą grupę stanowią Ukraińcy. Na 644 tysięcy obcokrajowców aż 483 tysiące to obywatele Ukrainy.

Cudzoziemcy w ZUS
fot. ZUS

Nie tylko pracowników zza wschodniej granicy przybywa. W porównaniu do ubiegłego roku w analogicznym okresie w Polsce było o ponad 19 procent mniej cudzoziemców.

W czerwcu ZUS wypłacił ponad 5,7 milionów emerytur. To wzrost o 168,9 tysięcy, porównując rok do roku. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku przeznaczył na nie 114,3 miliardów złotych.

Zobacz także

Spore wydatki dla funduszu stanowią też inne świadczenia. Na same zasiłki w pierwszym półroczu wydano 12,7 miliardów złotych. Największy udział miały wydatki na zasiłki chorobowe – niemal 6 miliardów zł – oraz wydatki na zasiłki macierzyńskie – 4 miliardy złotych.

Skąd tak dobre wyniki funduszu przy rosnących wydatkach?

Wraz z wydatkami rosną też składki na ZUS. Wystarczy przeanalizować kwoty w ostatnich kilku latach. W 2018 roku suma minimalnych składek (bez chorobowego) wyniosła 1163,39 zł. Ten sam pakiet w 2019 roku kosztuje już 1 246,92 zł.

W 2020 roku prognozuje się kolejny wzrost składek. Kwoty wpłacane na ZUS zależne są od średniego wynagrodzenie w gospodarce. Przeciętna pensja wzrosła z 4765 zł do 5227 zł.  Za podstawę wymiaru składek przyjmuje się 60 procent tej kwoty, czyli 3136,2. To prawie 10 procent więcej w stosunku do obecnych składek.

RadioZET.pl