Zamknij

Czujemy się bezpiecznie jeśli posiadamy oszczędności w wysokości 8 400 zł

Olga Papiernik
30.10.2018 10:59
pieniadze w portfelu
fot. east news

 Oszczędności posiada 49% Polaków (o 9 pkt proc. więcej niż rok temu), wynika z cyklicznego badania Providenta. Kwota, która daje poczucie bezpieczeństwa finansowego, to średnio 8 400 zł, jednak blisko co piątej osobie wystarczyłyby oszczędności poniżej 2 000 zł.

"W tegorocznym badaniu Barometr Providenta zdecydowana większość - 78% respondentów - twierdzi, że oszczędzanie jest ważne. Niemniej jednak odsetek tak uważających spadł w porównaniu z zeszłym rokiem o 3 pkt proc. Zwolenniczkami oszczędzania jest 81% spośród ankietowanych kobiet, natomiast wśród mężczyzn ten odsetek jest mniejszy i wynosi 75%. Jednocześnie ponad 40% kobiet i ponad 1/3 mężczyzn (35%) nie osiąga poziomu bezwzględnego minimum oszczędności, które ich zdaniem powinna posiadać osoba w ich sytuacji rodzinnej i życiowej" - czytamy w komunikacie.

Badanie potwierdziło też, że młodzi przywiązują mniejszą wagę do zabezpieczenia finansowego niż starsi. 63% ankietowanych w wieku 15-24 lat to zwolennicy oszczędzania, ale tylko co trzeci z nich ma odłożoną zadowalającą sumę pieniędzy. Wśród respondentów między 60. a 75. rokiem życia blisko 90% to zwolennicy oszczędzania i ponad połowa ma zabezpieczoną kwotę, którą daje im poczucie bezpieczeństwa finansowego, wskazano również.

Dwa lata temu średnia kwota deklarowana przez badanych wyniosła 3 240 zł, rok temu wzrosła do 5 000 zł, by w tym roku przekroczyć próg 8 400 zł. Są to dane uśrednione. Co piąty respondent uczestniczący w badaniu Providenta jako bezpieczną wskazał sumę od 2 000 do 5 000 zł. Natomiast niemal 1/4 badanych uważa, że stabilność finansową mogą zapewnić im oszczędności powyżej 10 000 zł. Co ciekawe, w dużych miastach, powyżej 500 tysięcy mieszkańców, taką kwotę podawała aż połowa osób. Najwyższe sumy wskazywały najczęściej osoby w wieku 45-59 lat, z wyższym wykształceniem, prowadzące własną firmę.

"Rosnący poziom minimalnych oszczędności zapewniających poczucie bezpieczeństwa wskazuje z jednej strony na wyższy, zauważalny przez respondentów koszt życia, a z drugiej strony wysokość kwot jest wyraźnie powiązana z obecnymi zarobkami i statusem materialnym. Im więcej zarabiamy, tym więcej potrzebujemy, by zachować dotychczasowy poziom życia. Nasi respondenci podali najczęściej, że muszą oszczędzać około roku, by uzbierać konieczną kwotę. W poprzednich latach, przy mniejszej kwocie, ten czas był o połowę krótszy. Uczymy się więc oszczędzać i jesteśmy w tym bardziej wytrwali, ale z drugiej strony wyższa niż w poprzednim roku kwota dająca poczucie bezpieczeństwa jest trudniejsza do zgromadzenia" - powiedziała ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska Anna Karasińska, cytowana w komunikacie.

Blisko połowa Polaków posiada oszczędności. Z badania Barometr Providenta wynika jednak, że 40% zapytanych ma trudności z zaoszczędzeniem nawet niewielkiej kwoty, zapewniającej im i bliskim minimum bezpieczeństwa finansowego. Na szczęście ten odsetek corocznie powoli spada. W zeszłym roku ponad 43% badanych nie zgromadziło odpowiedniej kwoty, podano także.

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 5-10.10.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1010 Polaków w wieku 15+.

ISBnews/OP