Zamknij

Protest w Poczcie Polskiej. Związkowcy zapowiadają manifestacje

12.10.2021 19:19
Protest w Poczcie Polskiej. Związkowcy zapowiadają manifestacje
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Pracownicy Poczty Polskiej planują protesty pod siedzibą PiS, Ministerstwem Aktywów Państwowych i budynkiem zatrudniającej ich spółki. Sprawdzamy, o co walczą pocztowcy i kiedy należy spodziewać się utrudnień.

Poczta Polska walczy z kryzysem wewnętrznym. Do tej pory nie udało się wypracować konstruktywnych rozwiązań, więc związkowcy będą protestować w Warszawie. Z informacji, które ustalił serwis money.pl wynika, że pocztowcy planują trzy manifestacje w poniedziałek (18 października 2021).

Już we wrześniu pisaliśmy, że sytuacja w Poczcie Polskiej jest napięta. Według Gazety Wyborczej, pensje stoją w miejscu, pracownicy grożą strajkiem, a zarząd ma prowadzić tzw. kreatywną księgowość.

Pracownicy Poczty Polskiej chcą podwyżek. Zapowiadają protesty

Oficjalne święto Poczty Polskiej przypada w kalendarzu na 18 dzień października. To właśnie tę datę wybrali pracownicy spółki, aby głośno wyrazić swój sprzeciw. Grupa podzieli się na trzy stronnictwa i zorganizuje trzy oddzielne pikiety.

Głównym celem związkowców są podwyżki pensji. Aż 60 proc. pracowników spółki otrzymuje wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej. Obecnie instytucja zatrudnia ok. 70 tysięcy pracowników, ale nie jest tajemnicą, że wciąż brakuje rąk do pracy. Związki zawodowe ostro stawiają sprawę.

Jeśli we wtorek nie dojdzie do porozumienia z zarządem państwowej spółki w sprawie wzrostu wynagrodzeń, to ruszą przygotowania do referendum strajkowego

pocztowa "Solidarność"

Pracowników firmy niepokoi kondycja państwowego przedsiębiorstwa. Opublikowane przez spółką wyniki finansowe za 2020 rok wykazały, że przychody Poczty Polskiej spadły o 5 proc. Straty zostały wygenerowane na poziomie 119 mln zł. W tym czasie prywatne firmy przejmują rynek usług kurierskich.

Gdzie można spodziewać się utrudnień związanych z protestami pracowników Poczty Polskiej? Z informacji, do których dotarł money.pl można wnioskować, że pierwsza lokalizacja to ul. Nowogrodzka (siedziba PiS), druga to ul. Rodziny Hiszpańskich (siedziba Poczty Polskiej), a trzecia to ul. Kruczej (siedziba Ministerstwa Aktywów Państwowych).

RadioZET.pl/money.pl