Zamknij

Urzędnicy skarbówki protestują. A to dopiero początek strajków

08.10.2021 12:57
Fala protestów budżetówki
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Najbliższy weekend 8-10 października 2021 roku minie pod znakiem protestów budżetówki. Urzędnicy skarbówki już wyszli na ulice, w sobotę zaś do protestu dołączą nauczyciele i pracownicy ZUS.

Protest przed siedzibą Ministerstwa Finansów. „Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej postanowili aktywnie upomnieć się o należne im podwyżki” – pisze Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

Wszystko wskazuje na to, że to nie ostatni protest w najbliższych dniach. W sobotę 9 października 2021 roku OPZZ zapowiada kilka strajków przedstawicieli budżetówki.

Weekend pod znakiem strajków. „Przeciw kolesiostwu, nepotyzmowi"

Domagamy się natychmiastowej realizacji uchwały modernizacyjnej za rok 2020 i 2021 oraz wzrostu wynagrodzeń i uposażeń od 1 stycznia 2022 o 20 proc” – piszą związkowcy z KAS, którzy na piątek 8 października zaplanowali strajk przed budynkiem resortu finansów.

Rząd co prawda obiecał budżetówce podwyżki, ale nie tak hojne. Nowela budżetu umotywowana dodatkowymi wpływami podatkowymi do wspólnej kasy, zakłada zwiększenie funduszu motywacyjnego dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Mowa o około 2,7 mld zł, które zasilić mają fundusz motywacyjny dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Środki te będą mogły być wykorzystane w 2021 i 2022 r. Z kolei przyszłoroczny budżet zakłada podwyżki rzędu 4,5 proc. i odmrożenie funduszu nagród.

 Propozycja rządu, czyli wzrost funduszu płac o 4,5 proc. oraz przywrócenie funduszu nagród, to zdecydowanie za mało! Nie ma i nie będzie przyzwolenia na kolejne mrożenie wynagrodzeń w KAS!  

Związkowa Alternatywa

Związek poinformował, że do strajku dołączyli też cywilni pracownicy policji. „Zapraszamy wszystkich pracowników państwowych i samorządowych przed Ministerstwo Finansów, by domagać się wyższych płac, przestrzegania limitów czasu pracy, transparentnych zasad konkursów i awansów, poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Mamy dość pogardy dla pracowników” – czytamy w oświadczeniu.

W sobotę 9 października na ulice wyjdą także Pracownicy ZUS, wymiaru sprawiedliwości, KRUS i Inspekcji Transportu Drogowego.„„Szacunek i godna płaca!”, „Wzrost wynagrodzeń w budżetówce!”, „NIE dla reformy Czarnka!” – pod takimi hasłami w najbliższą sobotę ruszą organizowane przez OPZZ pikiety w kilku miejscach Warszawy. 

Związek podał, że o godzinie 11 w sobotę przed budynkiem resortu pracy spotykają się m.in. pracownicy ZUS, wymiaru sprawiedliwości, KRUS, Inspekcji Transportu Drogowego i cywilni pracownicy wojska. Z kolei o godzinie 11.30 pracownicy oświaty będą pikietowali pod Ministerstwem Edukacji i Nauki.

RadioZET.pl/Związkowa Alternatywa/OPZZ