Zamknij

Protest taksówkarzy w Pradze przeciwko Uberowi

Rafał Mandes
08.02.2018 22:53
Protest taksówkarzy w Pradze przeciwko Uberowi
fot. JESHOOTS.COM/Unsplash

Prascy taksówkarze protestowali w czwartek przeciwko usługodawcom przewozowym typu Ubera, jeżdżąc powoli taksówkami po okrężnej trasie w centrum Pragi. Według organizatorów było ich od 1,8 do 2 tys., a według władz miejskich - 1 400.

Akcja, której celem nie było blokowanie ulic, trwała dwie godziny. Jak deklarowali organizatorzy, chodziło także o zaprezentowanie sprzeciwu wobec „bezczynności rządu, który nic nie robi, by ograniczyć usługi niekoncesjonowanych taksówkarzy”. W rezultacie protestu ruch uliczny w śródmieściu Pragi odbywał się w zwolnionym tempie.

W Pradze jest ponad 8 tys. kierowców taksówek. Uczestnicy protestu zgromadzili się wcześniej na wynajętym przez nich parkingu w dzielnicy Strahov, gdzie oczekiwali na pojawienie się ministra transportu Dana Tioka i rozmowy z nim o ograniczeniu działalności usługodawców typu Ubera.

Minister nie przybył do protestujących, argumentując, że ma za dwa tygodnie zaplanowane już spotkanie z przedstawicielami taksówkarzy. „Nie rozumiem powodów, dla których zamiast dalszych rokowań, taksówkarze protestują i biorą jako zakładników mieszkańców Pragi” – napisał w oświadczeniu dla prasy. Na spotkaniu 23 lutego ma zostać uzgodniona nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która między innymi zalegalizuje zamawianie usług przewozowych za pomocą systemów elektronicznych, ale tylko u licencjonowanych taksówkarzy.

Zagłosuj

Czy korzystasz z Ubera?

Liczba głosów:

Pytany o protest premier Andrej Babisz powiedział, że nikt ze środowiska taksówkarzy nie zwrócił się do niego z prośbą o rozmowy. „Gdyby mnie zaproszono, to bym rozmawiał” – zapewnił dziennikarzy. Zdaniem Babisza adresatem postulatów taksówkarzy powinien być praski ratusz, a nie rząd.

Przedstawiciele firmy Uber oświadczyli w czwartek, że chcą wspólnie ze służbami miejskimi i innymi instytucjami znaleźć rozwiązanie, które zadowoliłoby wszystkie strony. Taksówkarze protestowali już w Pradze w ubiegłym roku i dwa lata temu. W jednym z protestów w 2016 roku całkowicie zablokowali ruch na głównej arterii przelotowej przez miasto. Taksówkarze zapowiedzieli, że będą protestować także w piątek.

Zobacz także

PAP/RM