Zamknij

Projekt zawieszenia wypłat dla rządu podmieniony na zwiększenie. „Fałszerstwo”

15.04.2021 17:42
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Konfederacja złożyła w Sejmie projekt poprawki do ustawy regulującej działanie tarczy antykryzysowej, w której zaproponowała zawieszenie wypłat wynagrodzeń dla rządu na czas stanu epidemii. Partia bije na alarm: w projekcie, który ma być poddany głosowaniu, ktoś zamienił „zawieszenie” na „zwiększenie”.

Lockdown wymaga od Polaków ogromnych wyrzeczeń. Stosując się do wprowadzanych przez rząd obostrzeń musieliśmy zrezygnować z życia towarzyskiego, innych ludzi traktując z obowiązkowym dystansem. Dramatyczna jest też sytuacja przedsiębiorstwjak przyznał Jarosław Gowin, z powodu lockdownu gospodarka traci 2-3 mld zł miesięcznie.

Powszechne zaciskanie pasa powinno zdaniem Konfederacji objąć także rząd. Formacja złożyła poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w której zapisała zawieszenie wypłat wynagrodzeń dla rządu na czas stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego. Kilka godzin później partia wszczęła alarm, informując że treść została zmieniona, i Biuro Legislacyjne Sejmu przygotowało do poddania pod głosowanie „zwiększenie”, a nie „zawieszenie” pensji.

Konfederacja chce zawiesić wypłatę wynagrodzeń dla rządu w czasie lockdownu

Pomysł na to, żeby rząd na własnej skórze poczuł skutki wprowadzanych przez siebie zakazów działalności dla wielu branż pojawił się już wcześniej. Przedsiębiorcy domagali się objęcia lockdownem także polityków.

Konfederacja przygotowała poprawkę, która miała karać członków rządu finansowo za uniemożliwianie zarabiania setkom tysięcy Polaków: posłowie tej formacji zaproponowali przepis, na podstawie którego wypłaty dla rządu byłyby zawieszane na czas wprowadzenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Projekt został złożony, okazało się jednak, że przepis który ma być poddany głosowaniu w Sejmie diametralnie różni się od zapisów złożonych przez Konfederację: ktoś podmienił w nim słowo „zawiesić” na „zwiększyć”.

Mamy potwierdzenie dokładnej treści w jakiej składaliśmy naszą poprawkę, a w oficjalnym dokumencie jest dokładnie na odwrót.

Komunikat Konfederacji

Podmiana słowa jest najprawdopodobniej zwykłą pomyłką, która mogła się pojawić podczas ręcznego przepisywania tekstu. Pytaniem otwartym jest, czy właśnie w taki sposób Biuro Legislacyjne Sejmu wprowadza projekty do systemu, czy też bazuje raczej na mechanizmie kopiowania i wklejania.

Błąd powinno dać się szybko naprawić i w wieczornym głosowaniu Sejm będzie zapewne głosował nad poprawką w formie, w jakiej przygotowała ją Konfederacja. Szanse na jej przyjęcie są jednak praktycznie zerowe.

RadioZET.pl/Konfederacja