Oceń
Po prawie dwóch miesiącach obowiązywania programu „Mój Prąd”, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło ponad 4 tysiące wniosków.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Urząd przekazał ministerstwu energii 4059 wniosków w ramach programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd – poinformował resort.
Ministerstwo Energii zaakceptowało 3 747 wniosków o dofinansowanie. Łączna wartość dofinansowania dla tych wniosków to niemal 18,5 miliona złotych. Całkowita moc zainstalowana wspartych mikroinstalacji fotowoltaicznych to 21 009,65 kW – poinformowało ministerstwo.
Najwięcej wniosków złożono na Mazowszu: 610, a łączna suma dofinasowania to ponad 3 miliony złotych. Najmniej – 85 wniosków – złożono w województwie zachodniopomorskim. Tam łączna kwota dofinansowania wyniosła 412 tysięcy złotych.
Program „Mój prąd”. Na czym polega?
Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z ustawą o OZE, chodzi o instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.
Jak wyjaśnia resort energii, dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Z kasy rządowej można otrzymać zwrot 50 procent kosztów, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.
„Mój prąd”. Zasady
Nie każda inwestycja będzie mogła być dofinansowana. Chodzi o te instalacje, które nie zostały zakończone przed dniem 23.07.2019 roku. Jak informuje Ministerstwo Energii taki projekt musi być zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
Aby uzyskać dofinansowanie takiej inwestycji, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wsparcie otrzyma osoba fizyczna, która wytwarza na własne potrzeby energię elektryczną. Po drugie, należy zawrzeć umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
„Mój prąd”. Wniosek
Wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd można składać za pomocą e-usługi dostępnej na portalu gov.pl. Aby złożyć wniosek online, potrzebny jest jedynie profil zaufany lub e-dowód, a formularz jest dostępny na stronach resortu cyfryzacji. Do takiego wniosku należy także dołączyć elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, takich jak np. kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury czy zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
