Zamknij

Program „Mój Prąd”. Ponad 18,5 miliona złotych dofinansowania

29.10.2019 19:00
Program mój prąd – wnioski, zasady, kwota dofinansowania
fot. Shutterstock/zstock (ilustracyjne)

Po prawie dwóch miesiącach obowiązywania programu „Mój Prąd”, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło ponad 4 tysiące wniosków. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Urząd przekazał ministerstwu energii 4059 wniosków w ramach programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd – poinformował resort.

Ministerstwo Energii zaakceptowało 3 747 wniosków o dofinansowanie. Łączna wartość dofinansowania dla tych wniosków to niemal 18,5 miliona złotych. Całkowita moc zainstalowana wspartych mikroinstalacji fotowoltaicznych to 21 009,65 kW – poinformowało ministerstwo.

Zobacz także

Najwięcej wniosków złożono na Mazowszu: 610, a łączna suma dofinasowania to ponad 3 miliony złotych. Najmniej – 85 wniosków – złożono w województwie zachodniopomorskim. Tam łączna kwota dofinansowania wyniosła 412 tysięcy złotych.

Program „Mój prąd”. Na czym polega?

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z ustawą o OZE, chodzi o instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

Jak wyjaśnia resort energii, dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Z kasy rządowej można otrzymać zwrot 50 procent kosztów, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

Zobacz także

„Mój prąd”. Zasady

Nie każda inwestycja będzie mogła być dofinansowana. Chodzi o te instalacje, które nie zostały zakończone przed dniem 23.07.2019 roku. Jak informuje Ministerstwo Energii taki projekt musi być zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Zobacz także

Aby uzyskać dofinansowanie takiej inwestycji, należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wsparcie otrzyma osoba fizyczna, która wytwarza na własne potrzeby energię elektryczną. Po drugie, należy zawrzeć umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

„Mój prąd”. Wniosek

Wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd można składać za pomocą e-usługi dostępnej na portalu gov.pl. Aby złożyć wniosek online, potrzebny jest jedynie profil zaufany lub e-dowód, a formularz jest dostępny na stronach resortu cyfryzacji. Do takiego wniosku należy także dołączyć elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, takich jak np. kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury czy zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP