Zamknij

Program, który ma przyciągnąć zagraniczne startupy do Polski

Olga Papiernik
08.02.2018 21:13
Program, który ma przyciągnąć zagraniczne startupy do Polski
fot. Dane Deaner on Unsplash

Ruszył program Poland Prize, który ma za zadanie przyciągać do Polski zagraniczne startupy, poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Poland Prize jest częścią programu Start in Poland, który tworzy w Polsce warunki do rozwoju start-upów na każdym etapie - od fazy inkubacji, poprzez rozwój, aż po ekspansję zagraniczną. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Dzięki Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Programowi Start in Poland oraz instrumentom oferowanym w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju, tworzymy w Polsce dobry rynek dla innowacyjnych przedsięwzięć. Kiedyś część polskich innowatorów szukała możliwości rozwoju poza granicami kraju, a dzisiaj nie tylko zapewniamy im warunki do działania w Polsce, ale idziemy krok dalej - chcemy ściągać do siebie nowe talenty z zagranicy. Ludzi, którzy realizując własne wizje w Polsce przyczynią się do rozwoju naszego kraju - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Zobacz także

Za realizację pilotażu odpowiadać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

- Agencja wybierze trzech operatorów programu. Będą to instytucje, których zadaniem będzie aktywne wyszukiwanie za granicą osób chętnych do założenia w Polsce firmy oraz ocena, czy dane przedsięwzięcie ma szansę na komercjalizację - podano również.

- Polska jest dużym, atrakcyjnym rynkiem dla prowadzenia innowacyjnego biznesu - poprawiają się wskaźniki zamożności klientów i rosną ich oczekiwania wobec oferowanych produktów i usług. W naszym kraju jest dziś dobry klimat do rozwoju startupów - są pieniądze, klienci, wsparcie ze strony państwa. Polska jest też trampoliną do rozwoju na nowe rynki. PARP ma doświadczenie w akceleracji startupów. Poland Prize zapewni kompleksowe wsparcie dla młodych innowatorów z zagranicy: od pomocy w osiedleniu się i rozpoczęciu działalności gospodarczej, po kontakty biznesowe z dużymi firmami i inwestorami. Zależy nam, by uczestnicy programu zostali w Polsce po jego zakończeniu i rozwijali swoje innowacyjne pomysły - powiedziała prezes PARP Patrycja Klarecka.

Startupy zakwalifikowane do akceleracji otrzymają grant w wysokości maksymalnie 200 tys. zł. W pilotażowym programie weźmie udział około 50 startupów (ok. 150 cudzoziemców).

"Na podstawie tych doświadczeń dokonane będą analizy na temat realizacji podobnego programu w szerszym zakresie" - podano również.

ISBnews/OP