Zamknij

Gowin: Brakuje 2 mln mieszkań, dramatyczny deficyt lokali. Ratunkiem program SIM

10.03.2021 10:57
Program SIM zastąpi Mieszkanie+. Jarosław Gowin zapowiada nowy program rządowy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

W 2020 r. w Polsce oddano najwięcej mieszkań od 1979 r. Wciąż jednak odczuwamy szacowany na około 2 mln dramatyczny deficyt lokali, co plasuje nas w ogonie państw UE - przyznał Jarosław Gowin, zapowiadając program SIM, mający naprawić te wieloletnie zaniedbania.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają rozwiązać problem braku mieszkań w Polsce. Program SIM ma poprawić sytuację deficytu lokali przez dofinansowanie budowy mieszkań na wynajem.

Partycypanci będą mogli przejąć takie lokale na własność, o ile spełnią kilka warunków. Są nimi np. opłata partycypacyjna w wysokości 10 proc. wartości przyszłego mieszkania. Osoby, które wpłacą 20 proc. lub 25 proc. - po 25 latach, będą mogły otrzymać mieszkanie na własność lub skorzystać z wakacji kredytowych.

SIM zamiast Mieszkanie plus

Wicepremier Jarosław Gowin ocenił w „Rzeczpospolitej” wcześniejsze inicjatywy dotyczące walki z deficytem mieszkaniowym. - Program Mieszkanie+ był pierwszą próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem. Był jednak próbą – delikatnie mówiąc – mało udaną. Dlaczego? Nie został dobrze oszacowany. Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – uważa Jarosław Gowin.

Gminy mają ogromne zasoby gruntów pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze. Nowy program oparty na Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych ma przełamać ten impas

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju

Minister rozwoju dodał, że deficyt mieszkań w Polsce wynika z przyczyn, które zostały dokładnie zanalizowane i zdefiniowane przez jego resort. Wymienia wśród nich brak wystarczającej liczby terenów pod inwestycje mieszkaniowe. - Zmienimy to przez zachęcanie gmin do ich szerszego udostępniania. Drugi problem stanowi deficyt pracowników w budownictwie. To z kolei rozwiążemy dzięki ustawie ułatwiającej zatrudnianie cudzoziemców – dodał Gowin.

Nieruchomości w projekcie SIM

Dzięki programowi SIM mieszkania mają być tańsze o 30 proc. Nowy program polega na wspieraniu budowy mieszkań na wynajem z relatywnie niskim czynszem. Te lokale mają być dostępne dla młodych rodzin i osób średniozamożnych.Wicepremier podał, że nowy pakiet mieszkaniowy został przygotowany na podstawie doświadczeń i mankamentów programu Mieszkanie+.

- Jego fundamentem są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe i ścisła współpraca z samorządami – zaznaczył wicepremier. Ocenił, że z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju Polski równie ważne jak wielkie inwestycje infrastrukturalne pokroju CPK jest zapewnienie mieszkań przede wszystkim w wyludniającej się Polsce powiatowej. Ma to bowiem – jak zaznaczył - fatalne skutki społeczne i demograficzne.

Nie tylko SIM. Rząd zapowiedział także program SAN

Rząd niedawno zapowiedział także tanie nieruchomości w modelu SAN. Projekt Społecznych Agencji Najmu został już zatwierdzony przez Radę Ministrów.

Gmina, za pośrednictwem spółek i organizacji społecznych, będzie mogła zapewnić mieszkania na wynajem tym członkom wspólnoty samorządowej, którzy mają trudności z samodzielnym uzyskaniem mieszkania w warunkach rynkowych.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita