Zamknij

Program Mieszkanie plus to nadal mglista wizja

Rafał Mandes
12.01.2018 00:19
Program Mieszkanie plus to nadal mglista wizja
fot. Alex Wong/Unsplash

Po ponad 18 miesiącach od ogłoszenia programu Mieszkanie plus, oczami większości deweloperów, całego rynku budowlanego oraz potencjalnych jego beneficjentów, to nadal mglista wizja - powiedział PAP prezes Grupy Inwest Piotr Hofman.

Hofman skomentował środową opinię ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, który stwierdził, że "program Mieszkanie plus szedł, nie ma co ukrywać, dosyć słabo". Minister dodał, że zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego należy wyraźnie postawić na Mieszkanie plus - jako priorytet na najbliższe lata".

Ocenił, że jeśli chodzi o program Mieszkanie plus to Kwieciński "jest zdecydowanie na początku drogi i prawdę powiedziawszy czas wreszcie zacząć".

"Skoro według słów premiera Mateusza Morawieckiego, wypowiedzianych podczas expose i od tego czasu wielokrotnie powtarzanych, Mieszkanie Plus to program, który na najbliższe lata ma być priorytetowy, to ufam, że minister Kwieciński potraktuje bardzo poważnie stojące przed nim wyzwania" - zaznaczył Hofman.

Zdaniem prezesa, Mieszkanie plus to program, który "powinien zmienić sposób realizacji całego procesu inwestycyjnego". "Musimy stworzyć model oparty o konsorcja polskich przedsiębiorców: architektów, producentów, wykonawców, deweloperów" - stwierdził.

Hofman powiedział, że "tylko poprzez stworzenie polskiego łańcucha wartości dodanej w tym obszarze gospodarki uzyskamy efekt, do którego powinien doprowadzić prawidłowo działający program".

Prezes Grupy Inwest ocenił, że w Polsce da się budować mieszkania szybciej, taniej i w dobrej jakości, "pod warunkiem pełnego przemodelowania struktury organizacyjnej firm chcących realizować Mieszkanie plus". "Tu nie wystarczy sam architekt, wykonawca czy developer. Potrzebne jest stworzenie całego nowego modelu biznesowego, w tym koniecznie przy udziale krajowych producentów prefabrykatów dla budownictwa mieszkaniowego" - dodał.

Zauważył, że dla budowania takiego modelu biznesowego potrzebne jest także wsparcie ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju. "To unikatowa szansa, aby polskie budownictwo mieszkaniowe było kołem zamachowym gospodarki i do tego liderem innowacyjności" - stwierdził.

"Polscy, szeroko pojęci przedsiębiorcy budowlani, chcą się włączyć w realizację Programu i wspólnie skorzystać na tej szansie rozwojowej" - podsumował.

Mieszkanie plus nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce

Program Mieszkanie plus nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce i dlatego tak ważne jest, by wprowadzane rozwiązania zmieniały sytuację całego rynku, a nie tylko jego część - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula.

"Cieszę się, że premier Morawiecki i minister Kwieciński rozumieją i dostrzegają konieczność zmian regulacyjnych w obszarze związanym z rynkiem nieruchomości" - powiedział Cebula.

Ocenił, że ważne jest, aby "proponowane zmiany pozwoliły wszystkim – firmom budowlanym, instytucjom rynku finansowego, ale także wszystkim zainteresowanym nabyciem własnego mieszkania czy domu - na szybszą realizację swoich planów".

Wskazał, że "dzisiaj proces uzyskiwania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń związanych z budową trwa skrajnie długo i jest niezwykle skomplikowany". "Mimo to - jak Polska długa i szeroka -  powstają brzydkie, niefunkcjonalne budynki, marnowana jest przestrzeń. Zmiana pozwoli, obok oczywistych korzyści dla gospodarki, na rozwiązywanie realnego problemu społecznego, jakim jest brak własnego lokum" - powiedział.

Zdaniem Cebuli, program Mieszkanie plus "nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce" i dlatego tak ważne jest, by wprowadzane rozwiązania zmieniały sytuację całego rynku, a nie tylko jego część".

"Dobrym przykładem takich rozwiązań jest propozycja wypracowana w ramach think thanku HRE dotycząca likwidacji wkładu własnego jako wymogu dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie" - wskazał.

Inną kwestią, jak zauważył, jest "wykorzystywanie i zagospodarowanie wspólnej przestrzeni, która nas otacza". "Niezbędne są poważne zmiany w tym obszarze" - podkreślił Cebula. W jego opinii istniejące przepisy nie chronią skutecznie przed złym planowaniem i konsekwencjami w postaci wysokich kosztów ponoszonych w trakcie budowy i później, przez użytkowników.

"Musimy szukać rozwiązań łączących w sobie idee zrównoważonego rozwoju z efektywnością rozumianą w szeroki sposób. Podstawa na najbliższe miesiące i lata to wypracowanie optymalnych i bezpiecznych rozwiązań systemowych dla polskiego rynku nieruchomości, bo na ten rynek powinniśmy patrzeć przez pryzmat dekad" - podsumował.

Zobacz także

Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit/PAP/RM