Zamknij

Program Mieszkanie Plus okazał się niewypałem, są nowe propozycje

Olga Papiernik
23.05.2018 15:52
mieszkania
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Rządowy program Mieszkanie Plus jest nie do zrealizowania, ze względu na koszty, jeżeli nie chcemy podwyższania podatków. Czy powinien zostać zastąpiony dopłatami do czynszu? Najważniejsze jest, aby budowano jak najwięcej mieszkań na wynajem, w ten sposób opłaty za wynajęcie mieszkania będą spadać.

Opłacalność inwestowania w mieszkania na wynajem jest w Polsce wyższa niż w wielu krajach UE. Z tego powodu, że brakuje mieszkań na wynajem. Zadłużamy się, aby kupić mieszkanie, które po kilkudziesięciu latach spłacania kredytu, będzie naszą własnością. Jednak w większości krajów UE dominuje nie własność, ale właśnie wynajmowanie mieszkań.

- Polacy biorą w swoje ręce obiecywany od ponad dwóch lat program Mieszkanie Plus - mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON. - Program był niewypałem, ze względu na koszty.

W jaki sposób? Zamożniejsze osoby kupują kolejne mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Początek tego roku, to kolejne rekordy na rynku mieszkaniowym.

- Program Mieszkanie Plus był zły i nie do zrealizowania, ze względu na koszty - komentuje ekspert. - Dlatego zasugerowano dopłaty do czynszów.

Czy państwo powinno budować mieszkania, a urzędnicy będą decydować kto i na jakich warunkach będzie w nich mieszkać?

MarketNews24/OP