Zamknij

Prof. Filipiak: lockdown dla niezaszczepionych to jedyna droga walki z pandemią

06.12.2021 13:56
Obostrzenia dla niezaszczepionych
fot. Marek BAZAK/East News

- Rząd nie radzi sobie z kolejną falą pandemii. Jesteśmy białą plamą w Europie pod względem obostrzeń – mówił prof. Krzysztof J. Filipiak na antenie Radia ZET.

Lockdown, zdaniem rektora Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztofa J. Filipiaka, istnieje w Polsce tylko na papierze. Zdaniem Gościa Radia ZET rząd nie radzi sobie z kolejną falą pandemii i niepotrzebnie wstrzymuje się z restrykcjami.

- Jesteśmy jedynym krajem, który aktywnie nie walczy z pandemią. Rząd nie radzi sobie z czwartą falą pandemii. Jesteśmy białą plamą w Europie pod względem obostrzeń. Restrykcji w praktyce nie ma – mówił rozmówca Beaty Lubeckiej.

Rząd nie radzi sobie z pandemią? Ekspert: powinniśmy mieć paszporty covidowe

Od 1 grudnia 2021 roku obowiązują surowsze obostrzenia dla niezaszczepionych: rząd zmienił limity osób, które mogą przebywać w restauracjach, hotelach czy na siłowniach. Zdaniem przedsiębiorców przestrzeganie nowych wymogów jest nie lada wyzwaniem. Brakuje przepisów, które umożliwiałyby kelnerom czy recepcjonistom weryfikować szczepienia.

 

Prof. Krzysztof J. Filipiak w rozmowie z Radiem ZET zasugerował, by na wzór Austrii, Włoch czy Francji, w Polsce także obowiązywały przepustki sanitarne warunkujące skorzystanie z usług przedsiębiorców.

Nowe limity osób niezaszczepionych w restauracjach czy w hotelach nie mogą w praktyce funkcjonować, gdyż przedsiębiorcy nie mogą weryfikować szczepień. Cały pakiet obostrzeń opisałbym cytatem z sieci: jeśli planowałeś komunię dziecka w grudniu i zaprosiłeś sporo gości z Botswany, to masz problem. To jedyny racjonalny komentarz do tych restrykcji 

Prof. Krzysztof J. Filipiak

- Jesteśmy jedynym krajem, który aktywnie nie walczy z pandemią. Nie robimy nic. Rządzący zastosowali rozumowanie, że kto ma umrzeć, ten umrze, a my tylko będziemy się przyglądać kolejnej fali – mówił Gość Radia ZET.

 

Jak dodał, wszystkie inne kraje wprowadziły obostrzenia, „a u nas tych obostrzeń nie ma”. Zdaniem eksperta jedyną formą walki z pandemią jest izolacja, nawet lockdown dla osób niezaszczepionych.

RadioZET.pl