Zamknij

Prof. Belka w Radio ZET: Nowy Ład to wyższe podatki dla średnio zarabiających

10.03.2021 09:19
Marek Belka
fot. Piotr Molecki/East News

Kwota wolna od podatku to dobre rozwiązanie, wiąże się jednak z koniecznością znacznego podwyższenia podatków dla osób majętnych i średnio zarabiających – stwierdził marek Belka, Gość Radia ZET, w rozmowie z Beatą Lubecką.

Nowy Ład to nowy pomysł na państwo po pandemii, opracowywany przez PiS. Szczegóły programu są utrzymywane w tajemnicy, do mediów trafiają jednak pierwsze przecieki. Jednym z rozwiązań, po które chce sięgnąć rząd, jest znaczne  zwiększenie kwoty wolnej od podatku, do 30 000 zł.

Prof. Marek Belka, Gość Radia ZET, potwierdził w rozmowie z Beatą Lubecką, że będzie to ogromnym kosztem dla budżetu, który będzie musiał być zrekompensowany zwiększeniem podatków. Już o tym pisaliśmy: w praktyce niższe podatki zapłacą wyborcy PiS, a wyższe zwolennicy opozycji.

Prof. Marek Belka w Radio ZET: Nowy Ład przyniesie więcej progresywnych stawek podatkowych

Prof. Marek Belka, były premier i prezes NBP, a obecnie europoseł, zwiększenie kwoty wolnej od podatku uważa za dobre rozwiązanie. Gość Radia ZET stwierdził, że właśnie ono powinno być podstawą dla polityki prospołecznej, rząd PiS wolał jednak stawiać na programy bardziej spektakularne, którymi można chwalić się przed wyborami: 500 plus oraz 13. i 14. emeryturę.

Belka zadeklarował, ze podniesienie kwoty wolnej od podatku będzie dużym bodźcem do podejmowania pracy szczególnie przez osoby o niższych kwalifikacjach, co oznaczać będzie duży impuls stymulujący polską gospodarkę.

Posłuchaj podcastu

Jednocześnie polityk zauważył jednak, że ustalenie kwoty wolnej od podatku na wysokości 30 000 zł oznaczać będzie znaczny spadek dochodów budżetowych, szacowany nawet na 60 mld zł. Rząd będzie zmuszony pozyskać te pieniądze z innych źródeł, podwyższając podatki średnio zarabiającym Polakom. W przeciekach jako kwota graniczna pojawiała się mediana wynagrodzeń, wynosząca obecnie około 4000 zł.

Oznaczać to będzie albo radykalne zwiększenie podatków, albo galopującą inflację. To konieczność podniesienia podatków dla osób średnio zarabiających, lub zarabiających lekko ponad średnią. To nie jest rozwiązanie niewłaściwe lub egzotyczne, PIT nie jest w Polsce wystarczająco progresywny. Potrzebne będą nowe, dodatkowe progi podatkowe, zarówno dla najbogatszych, jak i średnio zarabiających.

Prof. Marek Belka

Prognozy prof. Belki są zgodne z informacjami, które docierają na temat Nowego Ładu w przeciekach. Rząd chce, żeby część podatków za zarabiających najgorzej płacili Polacy, których wynagrodzenie jest wyższe od średniej.

Nowy Ład czeka wciąż na zaprezentowanie: nieoficjalnie mówi się, że pomysły PiS na zorganizowanie Polski po pandemii mogą ujrzeć światło dzienne 20 marca 2021.

RadioZET.pl