Zamknij

Problemy ze stworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej. "Państwo nie jest od budowania molochów”

26.08.2021 11:37
Problemy ze stworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej. Państwo nie jest od budowania molochów
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował o trudnościach w stworzeniu Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) i znalezieniu wspólnego języka między Ministerstwem Aktywów Państwowych i Ministerstwem Rolnictwa. Zdaniem gazety, tworzeniu giganta przeciwna jest AgroUnia, organizująca ostatnie protesty rolników.

Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało w 2019 roku utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej (KGS). Partia rządząca przedstawiła ten pomysł jako jeden z punktów programu wyborczego. Celem ma być bardziej efektywna współpraca z rolnikami w zakresie produkcji i np. doradztwa.

Z informacji podanych przez DGP wynika, że tworzeniu giganta przeciwna jest AgroUnia, organizująca ostatnie protesty rolników.

Problemy ze stworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej. "Państwo nie jest od budowania molochów”

Aby zakończyć projekt, niezbędne jest dołączenie do niego ośmiu firm, które są pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Chodzi m.in. o spółki: Elewarr, Danko Hodowla Roślin, Małopolska Hodowla Roślin. Co jest problemem? W gazecie czytamy, że osobą, która hamuje projekt ma być minister rolnictwa Grzegorz Puda. Takiego zdania jest minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Państwo nie jest od budowania molochów, tylko od tworzenia przepisów, które nie będą pozwalały bogatym i wielkim wyzyskiwać biednych i małych

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii

Gazeta informuje, że Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Rolnictwa nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia narodowego giganta spożywczego. Sprawa miała już nawet trafić do rozstrzygnięcia na biurka premiera i prezesa PiS.

Resort aktywów w grudniu 2020 roku złożył wniosek o udziały w ośmiu spółkach. Gdyby transakcja doszła do skutku, wówczas proces tworzenia holdingu zostałby zakończony sukcesem. Okazuje się jednak, że dokument utknął już na osiem miesięcy w Ministerstwie Rolnictwa.

Co na to resort rolnictwa? Instytucja odpiera zarzuty o przeciąganie sprawy: "Na wniosek ministra aktywów państwowych i zgodnie z koncepcją holdingu zrealizowaną i przedstawioną przez KPMG, mówiącą, które spółki rolno-spożywcze Skarbu Państwa mają być jego częścią, KOWR 18 sierpnia br. skierował do MAP wniosek o wyrażenie zgody na nieodpłatne nabycie TDM ARRTRANS SA spółki w likwidacji i wyłączenie jej ze struktury kapitałowej Elewarr. Pozwoli to KOWR na przekazanie spółki Elewarr oraz Zamojskich Zakładów Zbożowych do MAP w trybie niezwłocznym celem powołania holdingu, o czym zapewnia w nadesłanych odpowiedziach ministerstwo" - czytamy.

RadioZET.pl/PAP/DGP