Zamknij

Aukcja Pride od Poland 2020. Sprzedano konie za 1,6 mln euro

10.08.2020 07:54
Pride of Poland 2020 w Janowie Podlaskim. Wyniki licytacji koni
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Aukcja w Janowie Podlaskim zakończyła się sprzedażą 10 koni za łączną kwotę niemal 1,6 mln euro. Licytację uratowała jedna klacz, za którą kupiec dał 1 mln 250 tysięcy euro.

Licytację koni w ramach aukcji Pride od Poland w Janowie Podlaskim uratowała jedna transakcja. Chodzi o klacz Perfinkę ze stadniny z Michałowie. Kupiec zapłacił za nią 1 miniom 250 tysięcy złotych.

Pozostałe dziewięć koni sprzedano na kilkaset tysięcy euro. Łączny wynik tegorocznej aukcji to niemal 1,6 mln euro.

Pride od Poland 2020. „Czas smuty mamy za sobą”

- Aukcja zakończyła się sukcesem, przede wszystkim organizacyjnym, że to wszystko udało się przeprowadzić, co w czasach pandemii nie jest takie oczywiste. Uzyskaliśmy wynik bardzo satysfakcjonujący, lepszy niż w zeszłym roku – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jego zdaniem wyniki aukcji potwierdzają, że "okres bardzo negatywnego krytycznego oceniania polskiej hodowli koni szczęśliwie mamy za sobą".

Zobacz także

Przypomnijmy, że ostatnie lata nie sprzyjały sprzedawcom podczas aukcji Pride od Poland. Odkąd w 2016 roku prezesem stadniny w Janowie został niemający doświadczenia w hodowli, lecz rekomendowany przez PiS Matek Skomorowski, stadnina zaczęła przynosić straty. Mimo kilku rotacji kadrowych przez kolejne dwa lata, stadnina utraciła swój prestiż, zaś w 2018 roku odnotowała stratę przekraczającą 3,2 mln złotych. Problemy finansowe miały sprawić, że konie były zaniedbywane.

Minister Ardanowski mówi jednak, że „czas smuty” mamy za sobą.

Aukcja potwierdziła, że ten czas takiej smuty, czas przekonania niektórych hodowców kupców na świecie, że hodowla koni w Polsce jest w złej sytuacji, w złym położeniu, w jakimś stanie upadłości, to już chyba wszystko minęło 

– dodał minister

Na licytację w tym roku wystawione 22 konie arabskie, w większości to klacze z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. 10 koni zostało sprzedanych, jeden został wycofany, zaś pozostała 11-stka nie osiągnęła ceny minimalnej zakładanej przez właścicieli.

Zobacz także

Poza jednym koniem, 9-letnią Perfinką, za którą zapłacono 1 mln 250 tys. złotych, wartość transakcji nie przekraczała 100 tys. euro. Za 95 tys. euro sprzedana została klacz Lawinia ze stadniny w Michałowie. 70 tys. euro wylicytowano za źrebię, które ma się urodzić w marcu przyszłego roku od klaczy Emandoria ze stadniny w Michałowie, a 55 tys. za źrebię, które ma się urodzić w kwietniu przyszłego roku od klaczy Enezja z prywatnej stadniny Falborek Arabians. Konie licytowali kupcy m.in. z Belgii, Szwajcarii, Bahrajnu.

Prezes Polski Klubu Wyścigów Konnych - głównego organizatora imprezy - Tomasz Chalimoniuk powiedział, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią, m.in. w podróżowaniu, kupców na aukcji było mniej. Jego zdaniem przyjechali tylko ci kupcy, którzy mieli już wybrane konie do kupienia. Co istotne, udział w licytacji można było wziąć też zdalnie.

Jeszcze jedna licytacja w Janowie Podlaskim – Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale – odbędzie się w poniedziałek. Wystawiono na nią 23 konie.

RadioZET.pl/PAP