Zamknij

Prezydent zawetuje Polski Ład? Apel o odpowiedzialność za przyszłość

05.11.2021 11:24
Andrzej Duda
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER/East News

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy podatkowej do Polskiego Ładu. Powodem ma być „jaskrawe naruszenie wywodzonej z Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa” oraz „naruszenie trybu prowadzenia konsultacji społecznych w Radzie Dialogu Społecznego”.

Polski Ład to prawdziwa rewolucja w systemie podatkowym, wprowadzona w przyspieszonym tempie i bez należytych konsultacji społecznych – uważa Rada Przedsiębiorczości. Rząd przekonuje, że wprowadza  „najwyższą w historii obniżkę podatków”, specjaliści wskazują, że w praktyce będzie to „najwyższa w historii podwyżka podatków dla polskich firm”.

W przygotowanych i przyjętych w ekspresowym tempie przepisach specjaliści odnajdują wiele pomyłek i luk. Jedna z nich  przez przypadek zwalnia nie tylko z podatku, lecz także z uiszczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy są zgodni: Polski Ład to bubel prawny, który nie powinien zostać przyjęty. Z tego powodu wystąpili do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie ustawy.

Apel do prezydenta o zawetowanie Polskiego Ładu. „Jaskrawe naruszenie konstytucyjnej zasady”

Polski Ład jest tak skomplikowany, że rząd zapowiedział uruchomienie specjalnej infolinii. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się dzięki niej, co ustawodawca miał na myśli, formułując dany zapis. Wątpliwości co do interpretacji ustanawianego prawa mają nawet jego twórcy: Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na nasze pytanie, czy za pozwolenie zamieszkania dzieciom w domu na zgłoszenie grozić będzie odpowiedzialność karna.

Rada Przedsiębiorczości poinformowała, że wystosowała do prezydenta Andrzeja Dudy apel o zawetowanie ustawy podatkowej do Polskiego Ładu, odwołując się do poczucia odpowiedzialności za przyszły rozwój gospodarki.

W obliczu jaskrawego naruszenia wywodzonej z Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, oraz w związku z naruszeniem trybu prowadzenia konsultacji społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy podatkowej z tzw. Polskiego Ładu. (…) Tak rozległe zmiany powinny być przygotowane w ramach szerokiego dialogu, popartego pogłębioną analizą skutków projektowanych zmian, a także wprowadzane z długim vacatio legis – pozwalającym przedsiębiorcom i firmom przygotować się na wchodzące w życie zmiany. (…) Odmowa podpisu pod ustawą będzie sygnałem świadczącym o poczuciu odpowiedzialności za przyszłość rozwoju gospodarczego naszego kraju i szansą na rozpoczęcie procesu legislacyjnego na nowo, bez zupełnie niezrozumiałej presji czasowej, z którą mieliśmy do czynienia przy aktualnej rewolucji w podatkach.

Rada Przedsiębiorczości

Rada reprezentująca ponad 19 000 podmiotów gospodarczych wskazała, że rząd przygotował przepisy bez odpowiednich konsultacji społecznych, a w finalnym kształcie ustaw znalazły się zapisy, które wcześniej nie były w żaden sposób sygnalizowane.

Przykładem jest tzw. minimalny podatek przychodowy, który zdaniem rządu miał opodatkować głównie duże międzynarodowe korporacje, a w praktyce najmocniej uderzy w polskie małe i średnie nisko-marżowe przedsiębiorstwa, zwłaszcza w handlu i dystrybucji. Nikt nie odmawia rządowi prawa do zmian podatkowych, ale w dbałości o jakość prawa i jego kluczowego wpływu na firmy i gospodarkę, ustawy w tym obszarze powinny były być rzetelnie konsultowane – w szczególności ze środowiskami przedsiębiorców i pracodawców, które będą obarczone konsekwencjami tych zmian.

Rada Przedsiębiorczości

Przedstawiciel biznesu zwrócili także uwagę na krótki czas, jaki został wyznaczony na przystosowanie się do nowych przepisów: w praktyce będą to zaledwie dwa miesiące, na dodatek podczas końca roku, gdy przedsiębiorcy i tak mają już pełne ręce roboty. Krótki termin vacatio legis to problem także dla ZUS: Zakład odmawia udzielenia informacji o tym, czy zdąży z przystosowaniem systemu do wypłacania „emerytur bez podatku”.

Rada Przedsiębiorczości dodała, że proponowane przepisy zawierają ponad 100 nowych rozwiązań podatkowych zawartych w nowelizacji dwudziestu sześciu ustaw, a tak rozległe zmiany „powinny być przygotowane w ramach szerokiego dialogu, popartego pogłębioną analizą skutków projektowanych zmian”.

Szanse na to, że prezydent Andrzej Duda zawetuje Polski Ład są praktycznie żadne. Rewolucja podatkowa zakłada bowiem transfery finansowe do grup uznawanych powszechnie za popierające Prawo i Sprawiedliwość, co ma zapewnić ich przychylność przy urnach wyborczych.

RadioZET.pl/Rada Przedsiębiorczości