Zamknij

Prezydent otworzy w czwartek w Warszawie Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy

Olga Papiernik
24.04.2018 15:56
andrzej duda
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/east news

Prezydent Andrzej Duda otworzy w czwartek w Warszawie 3. Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy. Prezydent będzie podkreślał, że Polska i USA są partnerami w kwestii bezpieczeństwa i biznesu - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o obrót towarowy Polski ze Stanami Zjednoczonymi, także dzięki zabiegom polskich władz promującym współpracę gospodarczą między naszymi krajami i tworzenie odpowiedniego klimatu biznesowego. Kluczową rolę odegrało tu spotkanie prezydentów Polski i USA w lipcu 2017 roku w Warszawie - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, z amerykańskimi środowiskami biznesowymi prezydent Duda spotykał się także kilkukrotnie w Stanach Zjednoczonych, między innymi podczas swoich wizyt w Nowym Jorku w 2016 i 2017 roku.

- Aby podkreślić to zaangażowanie i wsparcie, we czwartek, 26 kwietnia, prezydent Andrzej Duda otworzy 3. Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy. Organizatorami wydarzenia jest Polsko-Amerykańska Rada Biznesu oraz Amerykańska Izba Handlowa w Polsce - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Według Szczerskiego prezydent w swoim wystąpieniu podkreśli przede wszystkim, że - Polska i USA są dziś państwami partnerskimi w dwóch obszarach: bezpieczeństwa i biznesu i oba one wzajemnie się wspomagają. Prezydent będzie także promował potencjał współpracy Polski i USA w wymiarze regionalnym poprzez Inicjatywę Trójmorza - zaznaczył.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości hasło przewodnie szczytu brzmi: "Partnering to win in the next 100 years". Według Szczerskiego gościem specjalnym wydarzenia ze strony amerykańskiej administracji będzie m.in. zastępca sekretarza handlu USA Pani Elizabeth Erin Walsh.

Oprócz przedstawicieli polskich i amerykańskich władz - poinformował szef gabinetu prezydenta - w szczycie wezmą udział inwestorzy amerykańscy w Polsce oraz przedstawiciele polskich firm inwestujących w USA, którzy będą rozmawiać o sposobach dalszego pogłębienia polsko-amerykańskich relacji biznesowych.

Szczytowi towarzyszy organizowana już po raz ósmy misja gospodarcza Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. W jej składzie znajdują się przedstawiciele kilkunastu amerykańskich firm zainteresowanych inwestycjami na polskim rynku. W środę w przeddzień szczytu szef gabinetu prezydenta spotka się z nimi w Belwederze w formule tzw. okrągłego stołu.

PAP/Marzena Kozłowska/OP