Zamknij

Prezydent do przedsiębiorców: Sytuacja gospodarcza nie wygląda źle

03.02.2021 16:50
Prezydent do przedsiębiorców: Sytuacja gospodarcza nie wygląda źle
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EastNews

Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z członkami Rady Przedsiębiorczości. Przedstawiciele polskiego biznesu wysłuchali prezydenckiego wystąpienia na temat sytuacji gospodarczej kraju. Rozpoczął je od słów, że „od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle”.

Lockdown wpłynął na zamrożenie gospodarki i wyznaczenie przez rząd obostrzeń. Spowodował także bunt części przedsiębiorców, którzy czują się pozostawieni z wysokimi rachunkami i pensjami do płacenia. Wielu z nich uważa, że wsparcie z tarczy antykryzysowej jest niewystarczające do pokrycia nawet części strat.

Właściciele niektórych firm zdecydowali się na otwarcie swoich biznesów wbrew rządowym zakazom. Może im za to grozić nie tylko grzywna w wysokości 30 tys. zł, ale także nieprzyznanie lub konieczność zwrotu subwencji z tarczy antykryzysowej. Do tej pory takie środki nie zostały zastosowane wobec przedsiębiorców.

Spotkanie prezydenta z przedsiębiorcami

31 stycznia 2021 roku minęło dokładnie 100 dni od zamknięcia przez rząd branży gastronomicznej i fitness, a lockdown trwa już od 10 miesięcy. Mało który przedsiębiorca był przygotowany na tak długi okres bez możliwości osiągania jakiegokolwiek przychodu.

Bieżące problemy gospodarcze były tematem spotkania w środę (3 lutego) prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami dziewięciu instytucji zrzeszających przedsiębiorców.

Za decyzją o wprowadzeniu zakazu działania nie poszły bowiem, wystarczające środki pomocowe: przedsiębiorcy w dużej mierze musieli sami martwić się o zapewnienie pieniędzy na opłaty stałe oraz wynagrodzenia dla pracowników. Wielu z nich zaciągało kredyty, a nawet sprzedawało nieruchomości, żeby mieć środki na te zobowiązania.

Prezydent do przedsiębiorców: „od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle”

Na początku spotkania prezydent podziękował przedsiębiorcom za przybycie i chęć prowadzenia dialogu. Podkreślił również, że problemów jest dzisiaj rzeczywiście bardzo wiele, ze względu na skalę pandemii koronawirusa i jej wpływu na gospodarkę. Zwrócił jednak uwagę, że w porównaniu do innych krajów, sytuacja na polskim rynku nie jest najgorsza.

Ale jedną rzecz chcę powiedzieć z satysfakcją. Mimo wszystkich problemów, które są, mimo różnych potknięć, które nieraz występują, bo to jest życie, wydaje się, że sytuacja w Polsce od strony gospodarczej nie wygląda źle. Na tle innych krajów poradziliśmy sobie z tym wielkim wyzwaniem

Andrzej Duda, prezydent RP

Prezydent dodał, że największym obecnie wyzwaniem jest znalezienie rozwiązań, które pomogą przetrwać polskim firmom.

Lockdown: Prezydent o sytuacji gospodarczej i zdrowotnej

Andrzej Duda ocenił, że również „sytuacja od strony zdrowotnej nie jest zła”. Z punktu widzenia głowy państwa, Polska nie uległa trzeciej fali pandemii. Jego zdaniem jest to zasługa rządu, który szybko wprowadził obostrzenia.

- Jednak cały czas musimy szukać nowych rozwiązań, musimy szukać dobrych rozwiązań. Dziś największym wyzwaniem jest znalezienie takich rozwiązań, które pomogą przetrwać polskim firmom i polskim przedsiębiorcom, a następnie, jak tylko będzie to możliwe, wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju – Andrzej Duda, Prezydent RP.

Celem spotkania miało być wypracowanie „dobrych, mądrych rozwiązań”, które z jednej strony pozwolą przetrwać firmom, a z drugiej zminimalizują ryzyko zakażeń koronawirusem. Prezydent przypomniał, że to kolejne spotkanie w tym gronie. Poprzednio omawiał z przedstawicielami biznesu m.in. kształt tarcz antykryzysowych i finansowych.

Przedsiębiorcy o spotkaniu z prezydentem

Prezydent wyraził zadowolenie ze spotkania z przedsiębiorcami. A co na to właściciele firm?

Prezydent Andrzej Duda ze zrozumieniem odniósł się do postulatów biznesu, np. konieczności zmiany sposobu stanowienia prawa. Było to bardzo konkretne spotkanie i myślę, że prezydent występuje z całą determinacją, by pakt antykryzysowy budować i włączyć do niego cały biznes

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club

Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP także podsumował spotkanie.

W interesie pracodawców i pracowników jest znalezienie konsensusu zarówno w odniesieniu do mechanizmu podniesienia płacy minimalnej, jak i reformy klina podatkowego. Przy obecnym poziomie obciążeń składkowych i podatkowych, nadmierny wzrost płacy minimalnej może oznaczać masowe zwolnienia pracowników

Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzi 9 instytucji zrzeszających pracodawców: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych i Związek Banków Polskich.

W spotkaniu wzięli także udział: Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk , wiceminister rozwoju, a także Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

RadioZET.pl