Zamknij

Prezydent chce zmian w Polskim Ładzie. „Przedstawimy uwagi i zastrzeżenia”

19.01.2022 08:04
Andrzej Duda chce zmienić Polski ład
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East news

Polski Ład wprowadził chaos w przepisach, który dostrzega nawet Andrzej Duda. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta mają przedstawić swoje „uwagi i zastrzeżenia”.

Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Zdaniem ekspertów to największa reforma ostatnich lat, którą jednak wdrożono za szybko i pochopnie. Pojawił się nawet postulat, by odroczyć zmiany podatkowe do 2023 roku.

Zamieszanie w przepisach dostrzega także Kancelaria Prezydenta. Szef gabinetu Andrzeja Dudy Paweł Szrot zdradził PAP, że Polski Ład będzie przedmiotem dyskusji z przedstawicielami rządu.

Polski Ład do zmiany? Kancelaria Prezydenta przedstawi zastrzeżenia

- W środę (19 stycznia – przyp. red) odbędą się konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie. chcemy pomóc rządowi, zarówno merytorycznie, jak i komunikacyjnie - mówił PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Już w ubiegłym tygodniu przedstawiciel Kancelarii Prezydenta mówił na antenie TVN24 o potrzebie zmian przepisów. Jak zaznaczył mowa o „sytuacji emerytów pracujących i opodatkowania świadczeń socjalnych".

Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie. Sam program budzi pewne pytania społeczne, chcielibyśmy włączyć się w wyjaśnianie tych pytań i też pomóc rządowi, nie ukrywam. Trzeba pomóc i merytorycznie, i komunikacyjnie 

Paweł Szrot

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta podkreślił jednak, że Andrzej Duda popiera ideę Polskiego Ładu. - Pan prezydent podpisywał ustawy z Polskiego Ładu, jeśli będą korekty, nowelizacje, to też będzie je podpisywał – zapowiedział Szrot.

Chaos związany z wejściem w życie Polskiego Ładu pojawił się już w pierwszych dniach roku. Przedstawiciele budżetówki, którzy dostają pensję z góry, otrzymali niższe pensje, choć – według rządowego kryterium dochodowego – stanowią klasę średnią. Niższe płace za pierwszy miesiąc to efekt niezłożenia PIT-2, formularza upoważaniającego płatnika do pomniejszenia zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek, która w 2022 roku jest znacznie wyższa. To także pokłosie rezygnacji z naliczania ulgi dla klasy średniej przez niektórych nauczycieli.

W połowie miesiąca Ministerstwo Finansów przyjęło rozporządzenie, które obliguje płatników do naliczania zaliczek na PIT „po staremu”. Różnicę między pensją wyliczaną zgodnie ze starymi zasadami, a tą, którą pomniejszył Polski Ład, płatnicy mają zwrócić pracownikom. Niektórzy przedstawiciele budżetówki już dostali wyrównania.

Zwrot „nadpłaconego” podatku dostaną też emeryci, którym ZUS także przesłał niższe świadczenia za styczeń 2022 roku.

Kluczowe zmiany podatkowe Polskiego Ładu:
- podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł
- podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł
- ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł
- likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w PIT

RadioZET.pl/PAP