Zamknij

Prezydent chce nowego święta. Będzie kolejny dzień wolny od pracy?

15.09.2021 09:33
Andrzej Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Zgodnie z zapowiedziami prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent Andrzej Duda poparł ideę utworzenia nowego święta narodowego w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Udany zryw niepodległościowy rozpoczął się 27 grudnia.

Pomysł na uczczenie wydarzenia, które „dla przywrócenia naszej ojczyzny na mapę polityczną Europy było trudne do przecenienia”, został zgłoszony wspólnie przez wiele wielkopolskich organizacji. Jeśli Sejm ustawę przyjmie, pierwszy raz będziemy świętować rocznicę Powstania Wielkopolskiego ogólnopolsko. Dotychczasowe obchody odbywały się zazwyczaj na szczeblu lokalnym.

27 grudnia może stać się nowym świętem państwowym. Czy będzie dniem wolnym od pracy?

Polacy zostali mocno doświadczeni przez dzieje. Nie  wszystkie zrywy niepodległościowe i powstania pamiętane są tak samo. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie nie jest obecne w ogólnej świadomości społecznej. Zmienić ma to nowe święto państwowe, którego ustanowienie poparł Andrzej Duda.

Prezydent przekazał do Sejmu projekt ustawy, który 27 grudnia obwołuje Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, nazajutrz po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i spontanicznym wiecu przed hotelem Bazar, skąd wygłosił on słynne przemówienie. Siły polskie składały się z Armii Wielkopolskiej - pod dowództwem mjr. Stanisława Taczaka, a następnie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego - którą stopniowo zasilali ochotnicy z innych części kraju. W walkach poległo ponad dwa tysiące powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu w czerwcu 1919 roku, stała się ona zachodnią granicą państwową Rzeczypospolitej Polskiej.

uzasadnienie ustawy

Sejm ustawę najprawdopodobniej przyjmie i wejdzie ona w życie na tyle szybko, że 27 grudnia 2021 będzie pierwszą okazją do celebrowania nowego święta. Czy stanie się ono dniem wolnym od pracy i pozwoli wydłużyć o dodatkowy dzień świąteczny wypoczynek?

Obecne tylko trzy święta państwowe są dniami wolnymi od pracy: 1 maja, 3 maja i 11 listopada. Czy 27 grudnia do nich dołączy? Prezydent w wypowiedzi dla „Głosu Wielkopolski” postawił sprawę jasno.

Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego.

Andrzej Duda

Nowe święto państwowe pojawi się, ale nie będzie „raczej” dniem wolnym od pracy – koszta dla gospodarki byłyby zbyt duże, szczególnie że bliskość do święta Bożego Narodzenia zachęcałaby do wydłużania wolnego za pomocą urlopów.

Inicjatywa utworzenia nowego święta państwowego została zgłoszona przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu.

RadioZET.pl/Głos Wielkopolski/PAP