Zamknij

Nowy pomysł Trumpa na prezydenckie samoloty

Olga Papiernik
18.07.2018 10:27
Donald Trump
fot. AP/EAST NEWS

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że nowy samolot prezydencki, którego produkcją zajmuje się obecnie Boeing, będzie "niesamowity". Air Force One - jak zaznaczył w wywiadzie dla CBS wyemitowanym we wtorek - będzie "najpiękniejszy i najlepszy na świecie".

Trump chciałby, aby samolot, na pokładzie którego podróżuje prezydent Stanów Zjednoczonych, był bardziej kolorowy niż obecnie.

- Ma być czerwono-biało-niebieski. Myślę, że to najwłaściwsze, bo odpowiada kolorom amerkańskiej flagi - podkreślił.

Trump pochwalił się też, że udało mu się znacznie zbić cenę. Początkowa oferta firmy opiewała na 4 mld dolarów USA za dwie maszyny. W lutym strony ustaliły, że cena będzie sztywna i nie przekroczy 3,9 mld USD.

Ostatecznie - jak podkreślił we wtorek Trump - Boeing zaproponował nam przyzwoitą cenę. Mogłem oszczędzić 1,5 mld dolarów i zakupić dla kraju najnowszy model - pochwalił się.

Koncern wykona na zamówienie Białego Domu dwa samoloty Boeing 747-8. - Większe, bardziej nowoczesne, szybsze i zużywające mniej paliwa niż obecne maszyny typu 747-200, używane od 30 lat.

Samoloty Air Force One są wyposażone w najnowszą generację sprzętu do komunikacji, mogą spełniać rolę latającego centrum dowodzenia na wypadek zmasowanego ataku atomowego. Samoloty te są zabezpieczone przed atakiem rakietami ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze. Mogą być tankowane w powietrzu.

Podczas rozmowy z dziennikarzami stacji CBS Donald Trump zasugerował, że - maszyny będą w przyszłości służyć wielu amerykańskim prezydentom, ale on sam prawdopodobnie nigdy nie znajdzie się na ich pokładzie. - Realizacja zamówienia zajmie bardzo dużo czasu - wyjaśnił.

PAP/OP