Zamknij

Prezydent Duda zapowiedział ogólnopolski lockdown

17.03.2021 13:07
Andrzej Duda
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East news

Lockdown Polski na święta jest już niemal pewny: jego wprowadzenie zapowiedział nawet prezydent Andrzej Duda.

Lockdown ma chronić Polaków przed zagrożeniem utraty zdrowia i życia przez pandemię COVID-19. Ponieważ trzecia fala atakuje coraz mocniej – w środę 17 marca 2021 odnotowano 25 000 nowych zachorowań – rząd będzie zmuszony do zaostrzenia restrykcji, żeby nie dopuścić do dalszego pogorszenia sytuacji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ma zwołać pilną konferencję, na której zostanie przekazana wiadomość o wprowadzeniu lockdownu w całej Polsce. Prezydent Andrzej Duda zdążył już zapowiedzieć, że „prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji”.

Lockdown Polski na Wielkanoc. Prezydent Duda zapowiedział decyzję rządu

Andrzej Duda zapowiedział spodziewaną decyzję rządu podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych zaangażowanymi w walkę z pandemią. Prezydent podziękował im za wykonaną pracę, dodając, że w obliczu narastającej trzeciej fali nie będzie wyboru i trzeba będzie zamknąć Polskę.

Duda stwierdził, że jest dumny z zaangażowania, trzecia fala okazała się jednak być wielkim zagrożeniem i trzeba działać, by system ochrony zdrowia wytrzymał „ten straszliwy napór pandemii, a w związku z tym i liczby osób hospitalizowanych”.

Wiadomo jest, że najważniejszym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do sytuacji głęboko kryzysowej. Za sytuację głęboko kryzysową, za sytuację w której tracimy kontrolę nad przebiegiem pandemii, uważam sytuację, w której załamanie się systemu ochrony zdrowia, nie ma miejsc w szpitalach, nie ma gdzie przyjmować chorych, nie ma respiratorów.

Andrzej Duda

Rząd zapowiadał, że jeśli sytuacja związana z trzecią falą się nie ustabilizuje, to będzie zmuszony wprowadzić restrykcje na poziomie ogólnopolskim. W grę wchodzi objęcie całego kraju obostrzeniami obowiązującymi już w zamkniętych województwach oraz wprowadzenie dodatkowych ograniczeń.

Adam Niedzielski zaapelował o zostawanie w domu „jeszcze przed wprowadzeniem rozporządzenia”, co może oznaczać chęć wprowadzenia godziny policyjnej dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Nieoficjalnie mówi się także o zmniejszeniu limitu osób mogących przebywać jednocześnie w sklepach.

RadioZET.pl/PAP