Zamknij

Prezydent może zawetować ogromną rekompensatę dla TVP

Piotr Drabik
23.01.2019 20:01
Prezydent Andrzej Duda może zablokować ogromną rekompensatę dla TVP
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Pałac Prezydencki coraz mocnej wchodzi w grę o Telewizję Polską - informuje "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety prezydent Andrzej Duda może zawetować ustawę o przyznaniu mediom publicznym około 1,26 mld zł z budżetu państwa. Otoczenie głowy państwa krytykowało przekaz TVP po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy oglądasz "Wiadomości" TVP1?

Liczba głosów:

Telewizja Polska, której od trzech lat prezesem jest Jacek Kurski, miała otrzymać z budżetu państwa (razem z Polskim Radiem) 1,26 mld zł. Zakłada to projekt ustawy autorstwa posłów PiS, który został skierowany do pierwszego czytania.

Politycy partii rządzącej tłumaczą, że tak wysoka rekompensata jest spowodowana "brakiem adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce". Projektem ustawy miał się zająć Sejm na poprzednim posiedzeniu, ale punkt niespodziewanie spadł z porządku obrad.

TVP podpięta do „rządowej kroplówki”. Ponad 2 miliardy złotych pomocy w trzy lata

Groźba weta

Stało się to tuż po kontrowersyjnych materiałach w "Wiadomościach" TVP1 po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zginął od ciosów nożem zadanych 13 stycznia.

Dzień później w głównym wydaniu serwisu informacyjnego pojawił się materiał sugerujący, że za atmosferę nienawiści odpowiada m.in. szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz politycy opozycji

Pytany o tę sprawę w Gościu Radia ZET rzecznik prezydenta Błażej Spychalski opowiedział: - Wiele mediów w Polsce powinno zastanowić się nad tym, czy wszystkie materiały, które się u nich ukazują, są materiałami, które zasługują na to, żeby zabierać czas antenowy.

Zobacz także

Według "Rzeczpospolitej" prezydent Duda jest skłonny zawetować ustawę o finansowym wsparciu dla mediów publicznych. - Jest oczekiwanie zmiany tonu, ale i zmian personalnych - podkreślił jeden z najbliższych doradców Dudy, cytowany przez gazetę.

Opozycja bojkotuje TVP

Dziennik przypomniał, że to nie pierwsze zastrzeżenia Dudy do TVP.

W czerwcu ubiegłego roku Pałac Prezydencki złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na styl relacjonowania kampanii przed planowanym na listopad referendum konstytucyjnym (ostatecznie na jego organizację nie zgodził się Senat). Po trzech miesiącach oddalono skargę Dudy argumentując, że został on zaprezentowany w "Wiadomościach" TVP1 w wystarczający sposób.

Prezydent 16 stycznia spotkał się z przedstawicielami KRRiTV i nieoficjalnie miał wezwać regulatora do dokładniejszej kontroli działań mediów publicznych. 

Natomiast we wtorek Platforma Obywatelska ogłosiła bojkot TVP, ponieważ ich zdaniem telewizja publiczna jest narzędziem nagonki politycznej i partyjnej propagandy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD