Zamknij

Jaką emeryturę otrzymają obecni trzydziestolatkowie?

07.10.2019 12:03
Getruda Uścińska o emeryturach za 30 lat
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East News

Bez oszczędzania na własną rękę czy dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego obecni trzydziestolatkowie zostaną bez grosza. Emerytury – przy obecnej polityce i demografii – będą już tylko niższe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

– Za czterdzieści lat stopa zastąpienia emerytur Polaków może spaść poniżej 30 procent – przyznała podczas prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z Business Insider.

Chodzi o wskaźnik, który obrazuje proporcję między wysokością wynagrodzenia a kwotą świadczenia. Jak zaznaczyła Uścińska, dziś stopa zastąpienia wynosi około 56 procent, ale już w 2040 r. może spaść poniżej 40 procent, a w 2060 r. poniżej 30.

Zobacz także

„Świadczenia dzisiejszych 30-latków będą tak niskie, że niezbędna może okazać się praca już po osiągnięciu wieku emerytalnego, a także dodatkowe odkładanie na prywatne czy pracownicze systemy ubezpieczeń” – alarmuje „Business Insider”.

Prezes ZUS zaznacza, że wpływ na ostateczną wysokość przyszłych emerytur będzie miało tempo starzenia się społeczeństwa. Podpowiada także, jak zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość.

Zobacz także

Legalna praca, odprowadzanie składek i dywersyfikacja źródeł przyszłych emerytur – to zdaniem prezes ZUS recepta na spokojną starość bez obaw o pieniądze.

Według Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju, chcąc zabezpieczyć się w starzejącym się społeczeństwie, trzeba odczarować „coś, co ludzie rozumieją jako składki na ZUS”.

To nie są podatki. ZUS jest odpowiedzialny za ubezpieczenie społeczne, czyli jak coś wpłacamy do systemu, to tak jakbyśmy wykupywali swego rodzaju ubezpieczenie, z którego możemy skorzystać, przechodząc na emeryturę. Jeśli wcześniej zrezygnujemy z tego ubezpieczenia, nasza emerytura będzie mniejsza.

- mówił szef PFR dla portalu.

RadioZET.pl/”Business Insider”